امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9359 , ,
+
-

چه کسی جای غنی و عبدالله را بگیرد؟

زمان انتشار : یکشنبه, 23 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

خانواده های کشته شده ها در تظاهرات جنبش روشنایی که با شلیک نیروهای امنیتی تعدادی از مردم جان باخته و یا زخمی شدند، از بانیان این تظاهرات و سران جنبش روشنایی شکایت کردند و اینک پرونده سران جنبش روشنایی از دادستانی به دادگاه فرستاده شده است و قرار است سران جنبش روشنایی به زودی محاکمه شوند.

قیس حسن، عضو مجلس نمایندگان در گفتگو با "محور"در خصوص قومی شدن بحث های مظاهرکنندگان کابل گفت: متاسفانه همین مشکلاتی که در حکومت و نهادهای امنیتی وجود دارد، در پارلمان هم هست. ملت و مطبوعات شاهد هستند که در پارلمان بحث های قومی، سمتی، تنظیمی و رفاقتی زده می شود و هر کس به نوبه خود می کوشد که وزیری را با استفاده از واقعه چهارشنبه بدنام کند.

قیس حسن می گوید: کسانی هدف شان از گفته ها، تهدید و ضعیف ساختن نظام است و کسی بخاطر درد مردم بحث نمی کند. تاجایی که تجربه دارم برایم روشن است که به کدام نتیجه ای نمی رسیم و اگر کسی حرف درستی هم بزند، حرفش به جایی نمی رسد.

عضو مجلس نمایندگان، درخصوص ادامه تظاهرات در سایرولایت ها معتقد است: بالای چه کسی مظاهره بشود؟ متاسفانه شعارهایی که داده می شود که امکان تحقق آنها نیست و کسانی هم در این تظاهرات دخیل شده اند که خود مسبب سالها بدبختی همین ملت هستند و قصد دارند با سو استفاده از احساسات مردم دوباره وارد قدرت بشوند.

وی بیان کرد: کسانیکه مظاهره کردند، محصلین، جامعه مدنی و مردم عادی بودند، البته که دادخواهی قابل قدر است اما مظاهره راه خود را دارد. مظاهره باید علیه همسایگانی صورت بگیرد که در طول 40 سال در کشور آتش بپا می کنند و علیه ابرقدرت هایی کنند که به همین همسایه های خاین سالانه کمک های هنگفت می کنند. مردم باید پشت درب کسانی که ادعای حقوق بشر می کنند، مظاهره کنند.

حسن تصریح کرد: این مظاهره هایی که می کنید و خیمه هایی که برپا می کنید که رییس جمهور و رییس اجرایی استعفا بدهند، دراین شرایط اگر هم استعفا بدهند، چه کسی جای خالی آنان را پر می کند؟ کسانیکه قبلا در قدرت بودند می خواهند جای آنها رابگیرند؟ اینجا مثل بقیه دنیا نیست که یک نفر استعفا بدهد و کس دیگری جایش را بگیرد در افغانستان دشمنان داخلی و خارجی بسیاری در کمین سو استفاده از این شرایط هستند.

این عضو مجلس می گوید: شاهد هستم که اول مظاهره خود جوش بود اما بعدا کسانیکه در این حکومت کار می کردند و در چوکات بالا وظیفه داشته اند در مظاهره مداخله کردن و مردم را تحریک کردند. شعارهای غلط دارند. در کنار این مسوولان امنیتی گزارشات دور از واقعیت و غلط به ریاست جمهوری دادند که 10 هزار نفر از این سمت و 50 هزار نفر از آن سمت می آیند و قصد دارند به ریاست جمهوری حمله کنند و آن را بگیرند. درحالی که تعداد آنها از 200 یا 250 نفر بیشتر نبوده است.

وی، در خصوص عاملین گزارشات غلط به ریاست جمهوری و گلوله باری مردم بی گناه در مظاهر گفت:جنجال و قتل و قتال را فقط قوماندان گارنیزیون به راه انداخت و همچنین امر فیر را همین قوماندان داد. وقتی که مظاهره می شود از قبل قوماندان و گارنیزون باخبر می شوند و به آنها گفته می شود که ما از این مسیر می آییم و هدف این چنین است.

حسن ادامه داد: همین افراد می خواهند از ریاست جمهوری امتیاز بگیرند و بنام دفع کودتا گزارشات غلط دادند. درحالی که باید با مردم صحبت می کردند و آنها را در انجام تظاهرات درست راهنمایی می کردند.

عضو مجلس نمایندگان، به مردم می گوید: مردم اتفاق و اتحاد خود را حفظ کنند. کسانی هستند که بنام عدالت خواهی به دنبال استفاده برای خود هستند. کسانیکه به نام پشتون و تاجیک و دیگر اقوام در خیمه ها گپ هایی می زنند همین کسانی هستند که در 40 سال ملت را در به در کرد ند و می خواهند دوباره از طریق ملت و فشار آوردن به دولت به قدرت برسند.

وی افزود: حکومت بسیار ناتوان وضعیف است و باید کسانیکه راپور غلط داده اند و به روی مردم تیرباران کرده اند را به دار بزند. مردم باید بروند پشت دروازه های ملل متحد خیمه بزنند و شکایت کنند. اگر چنین نکنند این حالت مظاهره جایی را نمی گیرد.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید