امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9420 , ,
+
-

چشم داشت ترمپ به معادن غنی افغانستان

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 27 جولای , 2017 , بخش : مقاله

رییس‌جمهور تاجر مسلک امریکایی اذعان کرده که استفاده از منابع سرشار افغانستان می‌تواند توجیهی برای حضور امریکا در کشورمان باشد.
به نقل از نیویارک تایمز، رییس‌جمهور امریکا در پی دلایلی برای حضور این کشور در افغانستان پس از 16 سال جنگ است؛ منابع معدنی کشور بسیار غنی است که می‌تواند برای امریکا سودآور باشد.
بنابراین در نخستین گفت‌وگوی ترمپ و اشرف غنی موضوع منابع معدنی افغانستان مطرح شد.
در حالی که پولتیکو اخیرا راپور داده بود؛ ترمپ از امضای پلان اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان خودداری کرده است، اما این رییس‌جمهور تاجر مسلک امریکایی اذعان کرده که استفاده از منابع سرشار افغانستان می‌تواند توجیهی برای حضور امریکا در کشورمان باشد.
برای بررسی این شرایط، ارگ سفید در نظر دارد تا نماینده‌ای را برای دیدار با مقامات وزارت معادن و پطرولیم افغانستان اعزام کند.
این در حالی است که استفن فینبرگ که مشاور غیر رسمی ترمپ است، در پی ایجاد راه‌هایی برای استفاده از منابع معدنی افغانستان است.
فینبرگ همچنین مالک شرکت داینا کورپ است که می‌تواند نقش مهمی را برای تامین امنیت معادن ایفا کند. ایجاد امنیت یکی از بزرگترین نگرانی در زمینه استخراج معادن در افغانستان است؛ زیرا برخی از غنی‌ترین معادن کشور در مناطق تحت کنترول طالبان قرار دارد.
این در حالی است که به جز تامین امنیت مشکلات دیگری نیز چون فساد گسترده، نبود سَرَک‌های مناسب، پل و راه‌آهن نیز وجود دارد.
لورل میلر که تا چندی پیش سرپرستی دفتر نماینده خاص امریکا در افغانستان و پاکستان در این باره گفت: موانع زیادی برای استخراج معادن افغانستان وجود دارد و این گونه الفاظ ممکن است تردیدهایی را درباره نیت اصلی حضور امریکا در افغانستان بوجود آورد.
این در حالی است که برای ترمپ من‌حیث یک تاجر، معادن افغانستان می‌تواند تنها جذابیت کشور باشد.
مقامات امریکایی نیز استخراج این معادن را موقعیتی برد-برد توصیف می‌کنند که می‌تواند اقتصاد افغانستان را متحول کرده، برای امریکایی‌ها ایجاد شغل کند و دسترسی بی‌سابقه‌ای برای امریکا به منابع معدنی افغانستان باشد که در حال حاضر در انحصار چین قرار دارد.
چین در حال حاضر قراردادی به ارزش 3 ملیارد دالر برای ایجاد معدن مس در 40 کیلومتری کابل دارد.
در حالی که قرار بود بررسی راهبرد جدی امریکا در افغانستان تا اوایل جولای پایان پذیرد، به دلیل نارضایتی، ترمپ از امضای این پلان خودداری کرد.
مایک پنس معاون اول ترمپ و نه جنرال مک مستر، وظیفه هدایت جلسه امروز شورای امنیت ملی با محوریت افغانستان را بر عهده دارد.
برخی مقامات در این باره می‌گویند که این نشانه منزوی بودن مک مستر است، در حالی که برخی دیگر معتقدند این نشان دهنده استقبال مک مستر از نقش بنن در این استراتیژی و اتفاق نظر این دو در راهبرد جدید افغانستان است.
از سوی دیگر، جرد کوشنر داماد و مشاور ترمپ و استفن بنن استراتیژیست ارشد وی در پی استفاده از عساکر اجیر به جای اعزام نظامیان امریکایی در افغانستان هستند.
پیش از این نیز در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما رییس جمهور سابق امریکا تلاش کرده بود تا صنعت معدن افغانستان را راه‌اندازی کند.
این در حالی است که در حال حاضر قیمت سنگ آهن و مس یک سوم ارزش مشابه در سال 2010 را دارد. در عین حال باور بر این است که بیشتر این منابع در ولایت هلمند قرار دارد که اکثر مناطق آن تحت کنترول طالبان قرار دارد.
لازم به ذکر است که در زمان ریاست جمهوری اوباما، اشرف غنی از توسعه سریع صنعت معدن در کشور جلوگیری کرد، زیرا بیم آن داشت که این توسعه فساد گسترده را در پی داشته باشد.
این در حالی است که بلافاصله پس از پیروزی ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، غنی با وی تماس گرفت و خواستار حضور این کشور برای توسعه بخش معدن افغانستان شد.
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید