امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9456 , ,
+
-

با طالبان جنگ نکنید !

زمان انتشار : دوشنبه, 31 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

آمار ضد و نقیض معاون سخنگوی وزارت دفاع درخصوص تلفات حمله طالبان سه شنبه شب (3 اسد) بر ولسوالی خاکریز ولایت قندهار اذهان عمومی را دچار تردید کرده است. نماینده مردم قندهار، باشندگان محل گفته اند که آمار کشتار بی رحمانه طالبان بسیار بالاتر از آمار وزات دفاع است. درحالیکه بسیاری از مقامات تراز اول کشور از وجود ستون پنجم در نظام و همکاری با دشمن سخن گفته اند، پنهان کاری نهادهای امنیتی در ارایه آمار تلفات و به همین مرتبه برجسته سازی دستاوردهای کوچک با چه هدفی می تواند دنبال شود؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، شکیبا هاشمی، نماینده مردم قندهار درگفتگو با "محور" درخصوص دلایل حمله طالبان بر ولسوالی خاکریز و کشتار سربازان قرارگاه گفت: دو ماه است که ولسوال ولسوالی خاکریز فرار کرده است و به ولایت قندهار آمده است. یک ولسوالی که ولسوال نداشته باشد، امنیتش چطور تامین شود؟

هاشمی می گوید: مردم خاکریز نزد والی قندهار آمدند که برای ما ولسوال بفرستید آنها در پاسخ گفتند که اینکار از صلاحیت ما بالاتر است و مربوط به ارگان های محل می شود.

نماینده قندهار، درخصوص آمار وزارت دفاع از تلفات حمله بر پایگاه نیروهای امنیتی در ولسوالی خاکریز می گوید: آمار وزارت دفاع قابل تایید نیست و کاملا غلط است. 70 نفر در قرارگاه حضور داشته اند که 40 نفر از آنها بیرحمانه کشته می شوند و از سرنوشت 30 نفر دیگر اطلاعی در دست نیست و معلوم نیست به چه سرنوشتی دچار شده اند.

وی افزود: در چنده ماه گذشته خاکریز مرگبار ترین حملات را به خود دیده است و هیچوقت سخنگوی وزارت دفاع و قول اردوی 205 اتل قندهار آمار تلفات را نگفته اند. اینکه تلفات این حمله 6 زخمی و 13 کشته باشد را کاملا رد می کنم. تمام اینها عدم مسوولیت رهبری حکومت افغانستان و خصوصا بخش نهادهای امنیتی را نشان می دهد.

عضو مجلس نمایندگان بیان می کند: داکتر غنی به حیث سرقوماندان اعلای کشور از سرپرست وزارت دفاع بپرسد به کدام دلیل جرات کرده اند به نیروهای امنیتی در ولسوالی خاکریز بگویند که با طالبان جنگ نکنند و تنها در حالت دفاعی باشند. در این خصوص بنده اطلاعات دقیق دارم نمی خواهم هیاتی برای بررسی موضوع به خاکریز فرستاده شود اما اگر وزیر دفاع یا قول اردوی 205 اتل قندهار چنین دستوری داده اند باید رییس جمهور این موضوع را بررسی کند.

هاشمی درخصوص تلاش برای آزادسازی سربازان اسیر شده اظهار می کند: قطعا هیچگونه تلاشی برای آزاد شدن آنها صورت نگرفته است و خبری وجود ندارد که اصلا آنها زنده هستند یا نه. در اکثر قرارگاه هایی که 70 تا 80 نفر در آن هستند به این دلیل کشتار به راه می افتد که به آنها گفته می شود در حالت دفاعی باشند نه حالت جنگی!

عضو کمیسیون امنیت مجلس می افزاید : قطعا که مسولان امنیتی حرفی برای گفتن ندارند و به ارایه ارقام نادرست روی می آورند. در چند روز اخیر درسراسر ولایت های کشور همچون پکتیا، بدخشان، فاریاب، ارزگان، هلمند، فاریاب و قندهار و حتی بسیاری از ولایات های امن جنگ شدید جریان دارد اما مسوولان امنیتی فقط به گفتن خیر و خیریت است و مشکلی نیست بسنده می کنند.

وی، درباره فرار ولسوال ولسوالی خاکریز بیان می کند: ولسوال خاکریز دو ماه قبل بدلیل ناامنی فرار کرد. وی ناامنی ها را به گوش مسوولین رساند اما وقتی دید که حرفش به جایی نمی رسد بالاخره از این ولسوالی فرار کرد. حمله به قرارگاه نیروهای امنیتی اولین حمله به خاکریز نبوده است و قبل از آن هم این ولسوالی شاهد 6 حمله خونبار دیگر بوده است. اینکه یک ولسوالی چرا حتی با وجود درخواست مردم بدون ولسوال بماند را باید از وزارت دفاع پرسید که چرا خاموش مانده است؟

عضو مجلس نمایندگان تاکید می کند که باید تحقیق صورت بگیرد که چه کسی در وزات دفاع به نیروهای امنیتی دستور می دهد که در حالت دفاعی بمانند و حمله نکنند. این مطلب چندین بار در کمیسیون امنیت مجلس نیز گفته شده است که به نیروها گفته می شود جنگ نکنید! این گفته چه معنایی می دهد؟ آیا خیانت ملی نیست! سرپرست وزارت دفاع بپرسد به کدام دلیل جرات کرده اند به نیروهای امنیتی در ولسوالی خاکریز بگویند که با طالبان جنگ نکنند و تنها در حالت دفاعی باشند.

هاشمی افزود: هم اکنون راه ولسوالی خاکریز بسته است و مردم با مشکلات فراوان از مسیر دره تردد می کنند و در آن مسیر هم طالبان از آنها پول می گیرند و کسانیکه به زبان متفاوت سخن می گویند را آزار و شکنجه می کنند. دلیل این ناامنی ها این است که ما به دشمن کمک می کنیم و آنها را تقویت می کنیم. مساله واگذاری پوسته ها در یک شب، فروش سلاح و تیل و تجیهزات در نهادهای امنیتی مسایلی است که باید حتما بررسی شود.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید