امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9466 , ,
+
-

آمریکا در افغانستان سردرگم است

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

در کنار دیگر مشکلات اساسی کشور؛ حمله های مستدام، یکی از چالش های بزرگ فراروی شهروندان افغانستان می باشد. با آنکه در ماه های اخیر، قربانی های زیادی، از مردم افغانستان گرفته شد، اما ضمن وعده های جدی رییس جمهور و تغییر مهره های اصلی نهادهای امنیتی کشور باز هم متاسفانه دیده می شود که نه تنها وضعیت امنیتی کشور، سرتاسر افغانستان بهبود پیدا نکرده است بلکه این روزها متاسفانه بعضی از ولسوالی های کشور خصوصا سمت شمال در بدترین حالت شان به سر می برند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سید ناصر موسوی، فعال مدنی، در برنامه «راه فردا» گفت: ازیاد ناامنی و مشکلات زیادی از ناحیه امنیتی متوجه ملت و دولت افغانستان می شود و دولت هنوز هم قادر نشده است مشکلات امنیتی را در کشور مهار کند.

وی افزود: در جنگ افغانستان، بحث اساسی و مهم چگونگی حضور طالبان و حمایت طالبان است که این حمایت را از بیرون دریافت می کنند و قدرت طالبان در داخل افغانستان است. بحث این نیست که مهره های امنیتی در داخل نهادهای امنیتی ضعیف باشد یا کم کار باشد یا بحث این باشد که اگر فلان افراد را شما توظیف کنید، جنگ مهار شود و اگر افراد دیگری در اینجا گماشته شود از خود کمکاری نشان می دهند. در واقع بحث روی مهره های امنیتی در داخل نظام نیست. بلکه بحث بر سر کلیت جنگ در افغانستان است. یعنی دو بحث مهم در خصوص طالبان مطرح است که دولت افغانستان بتواند این کار را انجام دهد به عنوان کل نظام به عنوان نهادهای امنیتی.

وی، در خصوص ریشه های جنگ و بحران در افغانستان اظهار کرد: اول اینکه دولت افغانستان باید جامعه جهانی را قناعت دهد که ریشه جنگ و بحران ناشی از بیرون افغانستان می شود. چه حمایت پاکستان از گروه های افراطی مانند طالبان در افغانستان باشد. چه حضور پر رنگ گروه هایی مانند داعش و الاقاعده و گروه های شورشی و مخالفین کشورهای آسیای میانه در افغانستان، باشند. تا زمانی که آمریکایی ها این موضوع را قبول نکنند و فشار جدی را بر پاکستان وارد نکنند و این مجراها و راه هایی که تا هنوز باز بوده و باعث شده است که گروه های تروریستی بتوانند بیایند و در کنار طالبان در افغانستان بجنگند، بسته نشود و پاکستان به یک تعامل و یک تعادل با دولت افغانستان نرسد، سخت است باور کنیم که از طریق تغییر مهره ها در نهادهای دولتی افغانستان، جنگ را به نفع دولت افغانستان تغییر بدهیم.

موسوی، ادامه داد: آن بخشی از جنگ افغانستان که مربوط به مهره های داخلی نهادهای امنیتی می شود بخش مهمش نیست. بلکه بخش مهم آن چگونگی توازن قدرت درسطح منطقه و نظام بین الملل و نوع نگاه کشورهای ذی دخل در قضایای افغانستان و چگونگی تاسیس جنگ افغانستان بر منافع آن کشورها است. که آنها تاثیر بر چگونگی جنگ در افغانستان می گذارند. تا زمانی که این مساله حل نشود سخت است که بتوانیم تصور بکنیم که ما در جنگ افغانستان پیروز شده ایم. با وجودیکه دولت افغانستان، بحث انزوای پاکستان را مطرح کرد، بحث همکاری های منطقه ای را مطرح کرد اما در عمل چیزی را نمی بینیم که پاکستان به انزوا رفته باشد و یا حداقل تغییراتی در رفتار پاکستان و در رفتار گروه هایی که از طریق پاکستان حمایت می شود بوجود آمده باشد.

این فعال مدنی، می گوید که آمریکا بی خبر از عملکرد پاکستان نیست و افزود: اگر بحث این باشد که آمریکا، در یک خلا معلوماتی قرار دارد و در مورد کارهای پاکستان هیچ نمی داند بحثی باطل است. آمریکایی ها بهتر از دولت افغانستان و حتی بهتر از آی اس آی پاکستان، اطلاعات دارند و دقیق می دانند که چه میزان حمایت از طرف پاکستان برای طالبان افغانستان وجود دارد و هدف این حمایت چیست و علتی که پاکستانی ها از طالبان افغانستان حمایت می کنند حتی علت ها و مولفه های آنها را می دانند. ولی بحث این است که هنوز هم آمریکایی ها به این اقناع نرسیده اند که منافع آمریکایی ها اقتضا می کند که به پاکستان فشار بیشتری آورند و یک تنه از دولت افغانستان حمایت کنند. بحث بحث منافع است. هنوز هم آمریکایی ها صحبت هایی را مطرح می کنند مثل اینکه دو روز قبل ترامپ گفته است که ما بررسی می کنیم که سربازان آمریکایی تا به حال در افغانستان چه کرده اند و برای چه رفته اند.

موسوی، معتقد است چون منافع آمریکا، نابودی ترویست ها را نمی طلبد آنها هم این کار را نمی کنند و گفت: یعنی هنوز برای آمریکایی ها منافع ملی خودشان و دورنمایی که برای هژمونی آمریکا در منطقه رشد می کند اولویت دارد تا منافع مردم افغانستان. بحث دوم، این است که شش ماه است ترامپ به قدرت است رسیده است و جنگ افغانستان یکی از مشکلات مهم آمریکا در سطح بین المللی می باشد اما هنوز آمریکا یک استراتژی روشن برای جنگ افغانستان ندارد. این استراتژی می تواند شامل افغانستان و کشورهای منطقه باشد و روشن کند چطور جنگ را در افغانستان مهار کند.

وی، ادامه داد: عدم روشن بودن استراتژی آمریکا و عدم قاطعیت آمریکا در سرکوبی گروه هایی مانند داعش و القاعده و حتی طالبان باعث این شد که برای طالب و گروه هایی که در کنار طالبان می جنگند یک فرصت مضاعف پیدا شود تا از این فرصت استفاده های بهینه کنند و سردرگمی و عدم روشن بودن سیاست آمریکا در جنگ افغانستان این موضوع را تشدید کرده است.

این فعال مدنی، عامل داخلی جنگ افغانستان را چنین بیان می کند: موضوع سوم این است که اگر در داخل نظام افغانستان توجه کنیم هر گاه که یکی از فرماندهان داخل دولت افغانستان با طالبان برخورد بسیار جدی کردند از داخل دولت صدایی مبنی بر اعتراض برآمد که اینها نسل کشی می کنند و جنگ غیر قانونی راه انداخته اند و بحث ها و صحبت هایی مطرح شد که باعث شد کسانی که به عنوان فرماندهان نظامی عمل می کنند نه تنها از تمام قدرت و از تمام توانشان در جهت سرکوب طالبان استفاده نتوانند بلکه بی انگیزه شوند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید