امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 9482 , ,
+
-

رییس جمهور خود در فساد غرق است

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

به دنبال سقوط ولسوالی کوهستان فاریاب و تیبره غور، مرکز ولسوالی جان خیل ولایت پکتیا پس از یک درگیری به دست مخالفان دولت سقوط کرد. مسوولان امنیتی می گویند که مخالفان مسلح دولت بر ولسوالی جان خیل پکتیا حمله و پس از یک درگیری کنترل این ولسوالی را به دست گرفته است. وزارت دفاع ملی می گوید که نیروهای امنیتی کشور به زودی این ولسوالی را از کنترل مخالفان مسلح دولت بیرون خواهند کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، سید نقیب الله هاشمی، عضو شورای ولایتی کابل در برنامه «نگاه» گفت: رییس جمهور و رییس اجرایی معلوم نیست مشغول کدام کارها هستند و چه فکر می کنند که در ظرف سه روز سه ولسوالی سقوط می کند. مردم کابل عزیز به سوگ و ماتم می نشینند. پس مسوولیت رییس جمهور و امنیت ملی چیست؟ اینها می گویند که ما این ولسوالی ها را پس می گیریم یقینا می دانیم که نیروهای دفاعی کشور امنیت، پولیس و اردو قربانی می دهند و این ولسوالی ها را پس می گیرند یک قربانی زمانی که سقوط می کند و یک قربانی زمانی که ولسوالی را پس می گیرند، می دهند. چرا به موقع تدابیری گرفته نمی شود که پیش از سقوط ولسوالی همان ساحه حفظ شود. در حالیکه ولسوالی هایی که سقوط کرده است، بارها مسوولان آن با تلفن و مخابره از اوضاع آن خبر داده بودند.

وی، در ارتباط با دلیل ناامنی در کشور بیان داشت: دلیل این همه بی توجهی و کوتاهی، این است که سران حکومت، غرق در فساد و غرق در اختلافات هستند و بر سر موضوعات اساسی، تامین امنیت مردم، اقتصاد مردم و کار فکری روان نیست. همه برنامه ها و پلان های حکومت بر سر موضوعات عادی و فرعی است که چطور اختلافات در بین باشد، چطور کرسی ها را بگیرند و چطور تیم خود را قوی کنند.

هاشمی، در خصوص اگر ما حکومتی به نام وحدت ملی داریم، ضامن جان و مال مردم است، ضامن تامین امنیت مردم است. ضامن اراضی کشور است. ضامن منافع علیای کشور است، پس بدانیم که این حکومت هم اراده قوی ندارد، هم تصمیمی ندارد و هم پلانی برای کار بار مردم ندارد. سه سال از حکومت وحدت ملی می گذرد، در ظرف سه سال، جنگ هست، انتحار هست، انفجار هست، سرقت و بیکاری و فاصله بین مردم و حکومت است. چرا دولت به تاریخ مراجعه نمی کند در این سه سال خود که تاریخ واقعیات زمان گذشته و عبرت برای آینده است. چرا سه سال است که حکومت جوانان خود را نمی بیند. چرا پلان های جنگی خود را تغییر نمی دهد؟

وی، معتقد است، رییس جمهور چنان ضعیف است که حتی اطرافیان خودش از تیم خودش هم از کنارش پراکنده شده اند و افزود:رییس جمهور حتی تیم گرایی هم بلد نیست. حتی تیم کاری که خودش داشت از هم پاشید، معاون اولش کجاست؟ مشاورش در حکومت داری خوب کجا است؟ والی اش کجا است؟ در واقع رییس جمهور خود غرق در فساد است. همین مهماتی که برای نیروهای امنیتی منظور می شود به آنها نمی رسد، سرباز جیغ می زند، شهید می شود، جان خود را قربان می کند، چرا که مهمات ندارد، مواد ندارد اما مهمات جایی در بین راه ناپدید می شود و بعد شنیده می شود که به دشمنان رسیده است. رییس جمهور در دو شرایط قرار دارد، یا از این فسادها آگاه است و اقدامی نمی کند یا خودش در فساد غرق است. اگر رییس جمهور از این فسادها آگاه است پس هیچ توانایی برای کنترل آن ندارد. حکومت دو سره است و هر کس تلاش می کند به خاطر تیم خود کار کند و هیچگونه هماهنگی وجود ندارد.

عضو شورای ولایتی کابل می گوید: در واقع در سیاست داخلی ما اصلا پلان مهار کردن جنگ وجود ندارد. چرا ملامت ها را همه را به سمت دشمن بیندازیم ما خودمان ضعیف هستیم هم در سیاست خارجی و هم در سیاست داخلی. در سیاست داخلی که آشفته بازار نشان می دهد چه اوضاعی داریم در سیاست خارجی هم نمی توانیم حق خود را از کشورهای خارجی که ادعای همکاری و کمک کرده اند و سودهای کلانی از کشور ما می برند بگیریم. اینگونه می شود که خود در ناامنی و بی سرو سامانی رنج می بریم و دیگران از کنار ما سود می برند و به اهداف شان می رسند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید