امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 9490 , ,
+
-

پیروزی در جنگ افغانستان دور از دسترس امریکایی هاست!

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

به گفته دیپلومات ارشد امریکایی پیروزی نظامی در افغانستان در آینده‌ای نزدیک ممکن نیست.
به نقل از وکس، در حالی که دولت ترمپ استراتیژی جدید امریکا در افغانستان را بررسی می‌کند، جنرال مک‌ مستر مشاور امنیت ملی امریکا برای اعزام چند هزار نیروی بیشتر به افغانستان تلاش می‌کند.
این در حالی است که به راپور نیویارک تایمز، ترمپ نسبت به گزینه افزایش نظامیان علاقه‌ای ندارد و در پی راه‌هایی برای استخراج معادن غنی افغانستان من‌حیث توجیهی برای ادامه حضور در کشور است.
با این حال هنوز مشخص نیست که ترمپ چه تصمیمی درباره افغانستان اتخاذ خواهد کرد و یا حتی چه زمانی تصمیم خود را اعلام می‌کند.
از این رو پایگاه خبری وکس از لارل میلر که تا چندی پیش من‌حیث دیپلومات ارشد امریکا در امور افغانستان و پاکستان فعالیت می‌کرد درباره وضعیت کشور پرسیده است.
میلر پیش از اینکه دفتر نماینده خاص امریکا در امور افغانستان و پاکستان بسته شود، حدود چهار سال سرپرستی این دفتر را بر عهده داشت.
وی در پاسخ به پیروزی امریکا در جنگ افغانستان، تصریح کرد: خیر، پیروزی نظامی در آینده‌ای نزدیک ممکن نیست.
این دیپلومات ارشد امریکایی گفت که مشکلات زیادی در افغانستان وجود دارد که ریشه در وضعیت سیاسی افغانستان و اختلافات موجود در جامعه کشور دارد.
میلر افزود: هیچکدام از این مشکلات بدون نوعی تقسیم قدرت از طریق روند صلح قابل حل نیست و در حال حاضر نیز صلح خیلی محتمل بنظر نمی‌رسد.
این دیپلومات ارشد سابق دولت امریکا می‌افزاید: پاکستان اجازه فعالیت به برخی از مخالفان دولت افغانستان در این کشور را داده است. تحقیقات نیز نشان می‌دهند که حمایت کشورهای همسایه از مخالفان دولت کابل و پناه دادن به آن‌ها در خاک خود، شکست آنها را بسیار دشوار می‌کند.
وی درباره تلاش مشاور امنیت ملی امریکا برای افزایش نظامیان این کشور در افغانستان نیز اظهار کرد: برخی طی سال‌های گذشته اظهار می‌کنند که باید توانایی‌های نیروهای امنیتی افغان تا حدی افزایش یابد که حکومت افغانستان از موضع قدرت در مذاکرات حاضر شود، نه در حالی که طالبان در حال پیشروی و قدرت گرفتن است.
میلر در ادامه افزود که طبیعتا در هر درگیری دو طرف ترجیح می‌دهند تا از موضع قدرت مذاکره کنند که احتمالا این مورد درباره طالبان نیز صدق می‌کند.
وی درباره زمان خودکفایی افغانستان برای تامین امنیت در کشور نیز اظهار داشت: در حال حاضر افغان‌ها تنها 10 فیصد از مصارف نیروها و سازمان‌های امنیتی خود را می‌پردازند و به نظر نمی‌رسد که در آینده‌ای نزدیک به خودکفایی در زمینه تامین امنیت برسند.
دیپلومات امریکایی در پایان اظهار داشت: نمی‌توانم بگویم که جنگ چگونه پایان خواهد یافت، اما به نظر نمی‌رسد رویکردی که در حال حاضر در پیش گرفته‌ایم راه‌حل پایداری را ایجاد کند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید