امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9492 , ,
+
-

امریکا جنگ را به آسیای مرکزی می کشاند!

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

لطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی افغانستان در مصاحبه‌ای گفت: امریکا و غرب می‌خواهند جنگ را از افغانستان به آسیای مرکزی و سپس قفقاز انتقال دهند.
این نماینده ولسی جرگه افزود: دیدگاه‌های امریکا که در گذشته به منابع تیلی و اقتصادی خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز متمرکز شده بود، در حال حاضر وارد رقابت استراتیژی شده است.
وی با استناد به سخنان کاندولیزا رایس وزیر سابق امور خارجه امریکا که گفته بود ما در عراق و افغانستان به دنبال منافع امریکا هستیم، نه تأمین دموکراسی گفت: حقیقت این است که با توجه به رقابت‌های فعلی چندجانبه، افغانستان چیزی بیشتر از یک پایگاه نظامی و استراتیژی برای امریکا نیست.
نماینده ولسی جرگه ادامه داد: کابل فقط برای صدور جنگ و در نهایت تضعیف چین و روسیه یا سلطه کامل بر آسیای مرکزی و قفقاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پدرام افزود: طالبان و داعش در حال حاضر بیش از 60 فیصد جغرافیه قریه یی و تا حدودی شهری افغانستان را تحت کنترول خود درآوردند و جنگ را به ولایات شمالی و شمال و شرقی افغانستان کشاندند.
وی گفت: جنگ اکنون تا کرانه‌های رودخانه آمو رسیده و با توجه به اهداف بلند مدت امریکا، صلح در افغانستان به وجود نمی‌آید، مگر اینکه جنگ در آسیای مرکزی شعله ور گردد و بحران در حوزه ژئوپلیتیک روسیه فراگیر شود.
این مقام افغان در ادامه تصریح کرد: نماینده گان دولت کابل که خود مجری برنامه‌های امریکا در منطقه هستند، در ملاقات با مقامات بلندپایه روسیه و آسیای مرکزی به غلط اطلاعات می‌دهند.
وی افزود: برای هر تحلیلگری روشن است که گسترش جنگ در آسیای مرکزی، روسیه را با بحران‌های شدید سیاسی، نظامی و اقتصادی روبرو خواهد کرد.
پدرام ادامه داد: هنوز این کشورها با روسیه در زمینه‌های مختلف اقتصادی و امنیتی پیوند و وابستگی عمیقی دارند و بار جنگ در آسیای مرکزی بیشتر بر دوش روسیه خواهد افتاد و آن را از نظر اقتصادی به چالش خواهد کشید و سیستم پولی این کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
این کارشناس گفت: با توجه به آنچه که واشینگتن در افغانستان انجام می‌دهد و عدم تمایل امریکایی‌ها به صلح در افغانستان و سیاست سلطه خواهانه آنان، گسترش جنگ در آسیای مرکزی حتمی به نظر می‌رسد.
پدرام تصریح کرد: در خوش‌بینانه‌ترین حالت و در صورت تصمیم قطعی روسیه، اگر افراطی‌ها با شکست مواجه شوند که فعلا این بعید به نظر می‌رسد، نوع دیگری از جنگ و رقابت میان قدرت‌های کلان جهانی و منطقوی در خاورمیانه و آسیای مرکزی ادامه خواهد یافت.
این نماینده ولسی جرگه ادامه داد: در نهایت روسیه، چین و متحدانش در این حوزه امریکا را شکست خواهند داد اما بحران و ناامنی در آسیای مرکزی مانند خاورمیانه برای مدت‌های طولانی ادامه پیدا خواهد کرد.
وی افزود: امریکا از این بحران سود خواهد برد و ادامه این بحران به زیان قدرت‌های منطقوی تمام خواهد شد.
پدرام ادامه داد: افراطی‌ها همچون ابزاری در اختیار امریکا قرار دارند و از این ابزار برای ایجاد بحران در کشورهای آسیای مرکزی استفاده می‌شود.
این کارشناس افزود: حضور اشغال گرانه امریکا در افغانستان و تقویت طالبان و داعش جنگ را به مناطق شمالی افغانستان کشانده است.
وی گفت: اگر طالبان و داعش موفق شوند چند ولایت را در شمال افغانستان تصرف کنند، شبه نظامیان کشورهای دیگر منطقه در آن ولایات تجمع خواهند کرد، در حال حاضر تعدادی از این گروه‌ها، متشکل از اویغورها، چچن‌ها، تاجک‌ها، ازبک‌ها، قزاق‌ها و دیگران در ولایات جلال آباد، کنر، نورستان، لغمان در شرق و در بدخشان، سر پل، فاریاب، کندز و بغلان در شمال حضور دارند.
این کارشناس تصریح کرد: روسیه و کشورهای آسیای مرکزی باید با نیروهای ملی گرای افغانستان باب گفتگو و همکاری را باز می‌کردند زیرا سرمایه گذاری روی نیروهای افراطی یک اشتباه کلان است.
وی افزود: اینگونه نیروها گرفتار مفکوره‌های افراطی هستند و می‌توانند با طالبان و داعش به دلیل اشتراکات دینی، مذهبی و ایدئولوژی ایتلاف کنند.
پدرام در پایان گفت: کاهش شدت جنگ در افغانستان معطوف و مشروط بر گسترش و تشدید جنگ در آسیای مرکزی خواهد بود و پروگرام غرب انتقال جنگ از افغانستان به آسیای مرکزی است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید