امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9538 , ,
+
-

شمشیر برکناری بر گردن نتانیاهو!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

شمشیر برکناری بیش از پیش به گردن نتانیاهو نزدیک شده و می‌توان گفت در گردنش فرو رفته و سرنوشت سیاسی و شخصی نتانیاهو را تهدید می کند.
به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، ارزیابی ها در رابطه با دست ‌داشتن بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اتهامات جنایی از شاخص‌های اولیه وارد مرحله اطلاعات شده است و شمشیر برکناری بیش از پیش به گردن وی نزدیک شده و می‌توان گفت در گردنش فرو رفته و سرنوشت سیاسی و شخصی نتانیاهو را تهدید میکند.
عرصه سیاسی سرزمین‌های اشغالی در حال لمس چالش‌های یک زلزله سیاسی قریب‌الوقوع است که می‌تواند تأثیرات داخلی و حتی خارجی در اوضاع سیاسی رژیم صهیونیستی داشته باشد. به نظر می‌رسد مأموریت‌هایی که رقبای چپ‌گرا و برخی راست‌گرایان بنیامین نتانیاهو در انجام آن ناموفق بودند ، توسط نیروهای پولیس و عدلیه رژیم صهیونیستی انجام شود یا لااقل زمینه‌های لازم برای جریان‌های سیاسی فراهم می‌شود تا بتوانند صدارت که در آستانه جابه‌جا کردن رکورد زمانی بن گوریون در فاصله زمانی حاکمیت سرزمین‌های اشغالی قرار دارد را سرنگون کنند.
فرصت‌های این سناریو با ارزیابی‌های همراه با برخی راپور‌های رسانه‌ای اسراییلی تقویت شد ، مبنی بر اینکه محکمه صلح در ریشون لزیون به درخواست پولیس برای ممنوعیت نشر جزئیات زیادی از این دوسیه و تحقیقات صورت گرفته از نخست وزیر پاسخ مثبت داده و به موجب این تصمیم جزئیات مربوط به راپور‌های ارایه شده از سوی آری هارو رییس دفتر سابق نتانیاهو که این روزها به شاهد اصلی ماجرا تبدیل شده، نشر نمی‌شود.
برای اولین بار بررسی مسایل و اتهامات مطرح شده بر ضد نتانیاهو نشان می‌دهد که تحولی در روند قضایی دوسیه وی به وجود آمده است. دقت نظر در درخواست پولیس از محکمه برای نشر نشدن اطلاعات دوسیه نشان می‌دهد که راپور‌هایی که اعلام می کند اطلاعات جدیدی در رابطه با اتهامات دست ‌داشتن نتانیاهو در دوسیه‌های فساد و فریب‌کاری وجود دارد، مورد تایید است.
همچنین دقت نظر در محتوای این دوسیه‌ها و نتایج و پیامدهای سیاسی آن نشان می‌دهد که یک نقطه عطف و بلکه زلزله سیاسی به تمام معنا در حال شکل‌گیری است که می‌تواند نقشه سیاست داخلی سرزمین‌های اشغالی را تغییر داده و آثار خود را در معادله مناسبات موجود در اردوگاه راست گرایان داشته باشد. البته هنوز مشخص نیست که این رسوایی تا چه حد می‌تواند بر موقعیت نتانیاهو در حزب لیکود و جایگاه مردمی و تأثیرگذار باشد.
احتمالاً پیشروی این دوسیه باعث تقویت اردوگاه‌هایی در برابر لیکود شده و درگیری‌ها در میان آنها را افزایش خواهد داد. اما نکته مسلم در اینجا است که رقابت بین کسانی که به دنبال جانشینی نتانیاهو هستند، به اوج خود خواهد رسید. خاصتاً از میان کسانی که تاکنون جرأت بیان واقعیت آرمان گرایی ‌های خود را نداشتند ، اما منتظر روشن شدن سرنوشت دوسیه قضایی و اتهامات مطرح شده در رابطه با نتانیاهو هستند تا ماهیت مطالبات خود را بیان کنند.
نکته جالب و البته قابل انتظار این است که نتانیاهو همچنان به فعالیت‌های سیاسی خود ادامه می‌دهد، گویا که هیچ اتفاقی نیفتاده است. این روشی است که وی از آغاز شکل گرفتن جو اتهامات بر ضد خود در دوسیه‌های مختلف من‌حیث یک تاکتیک دفاعی از سوی وی مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله ابعاد این تاکتیک مبالغه در اطمینان بیش از حد به بی‌گناهی خود است که دو روز پیش نیز بارها آن را در اعلامیه صادر شده از سوی وی تکرار کرد و گفت که تحقیقات صورت گرفته در رابطه با او به هیچ چیز نخواهد رسید. وی معمولاً عادت دارد که این تحقیقات را در راستای رقابت‌های سیاسی برای تغییر حاکمیت و تحریک افکار عمومی راست گرایان نشان داده و جریان چپ‌گرا را در پشت پرده این تحقیقات معرفی کند.
این روش ممکن است در زمینه برخی افکار عمومی اسراییلی‌ها کارساز باشد، اما در مقابل اقدامات پولیسی که تلاش زیادی برای دست یافتن به ادله کافی برای یکسره کردن دوسیه او انجام می دهند، کارساز نخواهد بود. در همین رابطه معامله هایی با برخی شخصیت های نزدیک وی من‌حیث شاهد دوسیه ها صورت گرفته است. بدترین سناریو که نتانیاهو از آن می‌ترسید، این بود که آری هارو مدیر دفتر سابق وی و به‌عبارت ‌دیگر محرم رازهایش من‌حیث شاهد اصلی دوسیه مطرح شود. چرا که به نظر می‌رسد وی اسرار و اطلاعات زیادی دارد که می‌تواند نتانیاهو را رسوا کند و ادله ای را در مورد چندین موضوع و اتهامات مطرح شده، به پولیس بدهد، به شرطی که مجازات وی تخفیف پیدا کند.
در این رابطه نتانیاهو تلاش خواهد کرد در پشت متن حقوقی که او را ملزم به استعفا نمی کند، سنگر بگیرد. این موضوع می‌تواند قدرت مانور را در اختیار وی قرار دهد و باعث شود او بتواند تا زمان صدور حکم نهایی در سمت خود باقی بماند. اما تأثیرات و پیامدهای این شوک در زمینه وارد آمدن اتهامات رسمی بر ضد وی می‌تواند موجب فشارهای مردمی و سیاسی را افزایش دهد که ایستاده‌گی در برابر آن یا پیش‌بینی سرنوشت آن مشکل به نظر می‌رسد.
در این راستا نتایج یکی از نظر سنجی‌های نشر شده طی چند هفته گذشته جالب توجه بود که نشان می‌داد 55 فیصد از افکار عمومی صهیونیست‌های سرزمین اشغالی اعتقاد نداشتند که وی ربطی به دوسیه زیربحری ها نداشته باشد. 48 فیصد در این نظرسنجی او را فردی فاسد توصیف ‌کردند.
در همین راستا محکمه با درخواست پولیس رژیم صهیونیستی برای ممنوعیت نشر جزئیات مربوط اتهامات نتانیاهو موافقت کرد. این موافقت در زمانی صورت گرفت که مدیر دفتر سابق نتانیاهو به شاهد اصلی این دوسیه تبدیل شد. روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از منابع مطلع در پولیس اعلام کرد که بر اساس اطلاعاتی که در جریان تحقیقات به دست آمده است، اتهامات وی در زمینه فساد و کلاهبرداری و رشوه و خیانت در امانت در دست بررسی است. همچنین یادآوری می‌شود که نتانیاهو و همسرش ساره در زمینه دریافت هدایای گران‌قیمت از تجار بر خلاف قوانین نیز متهم هستند. در یک موضوع دیگر نتانیاهو متهم به ارایه پیشنهاداتی به ارنون موزیس مالک و ناشر روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت است که کمک وی شامل کاهش تعداد خوانندگان روزنامه اسراییل هیوم رقیب یدیعوت آحارانوت در برابر دریافت پوشش تبلیغاتی و رسانه ای نتانیاهو است.
جهش بی سابقه ای که در روند تحقیقات به وجود آمده، نقش گسترده‌ای در ایجاد فضا برای امکان برکناری نتانیاهو داشته است. این جهش در نتیجه معامله ای است که لوی سارنوالی اسراییل با مدیر سابق دفتر نخست وزیر به آن دست پیدا کرده که سالها از نزدیکان نتانیاهو بود. براساس این توافق مجازات اتهامات آری هارو در رابطه با پیگیری منافع تجاری شخصی وی به صورت غیرقانونی در زمان تصدی پست ریاست دفتر صدارت کاهش پیدا خواهد کرد و مجازات زندان وی با خدمات اجتماعی و پرداخت غرامت به ارزش 175 هزار دالر جابجا خواهد شد. در مقابل قرار است هارو اعترافاتی را در رابطه با دوسیه خاص تحقیقات نتانیاهو در رابطه با دریافت هدایا از سرمایه‌داران و تماس‌های مربوط به فساد با ناشر یدیعوت در اختیار دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی قرار دهد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید