امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9546 , ,
+
-

ربات های قومی در اختیار قومی مشخص

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

معاون سفارت آمریکا توافقنامه ای را درخصوص ارایه خدمات شفاف و قانونی به مردم با مسوولان در وزارت عدلیه امضا کرده و بیان کرده است که مردم افغانستان از حکومت انتظار دارند که خدمات بهتر و شفاف تر به آنها ارایه شود. صحبت از ارایه خدمات شفاف در حالی صورت می گیرد که حکومت همواره به نقض حقوق شهروندان متهم شده است. قانون اجتماعات و تظاهرات که در نشستی به ریاست سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور تایید شد، تنها یک نمونه از محدود کردن آزادی های قانونی شهروندان توسط حکومت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر جعفر مهدوی، عضو مجلس نمایندگان در گفتگو با "همگام" درخصوص اظهارات معاون سفیر امریکا درباره انتظار مردم از ارایه خدمات شفاف از سوی حکومت گفت: اگر معاون سفیر آمریکا از این زاویه موضوع را مطرح می کرد که آیا حکومت وحدت ملی اراده ای برای احترام به حقوق شهروندی دارد یا خیر، بحث خیلی دقیق تر می شد.

مهدوی می گوید: ارایه خدمات شفاف به معنای تلاش حکومت برای آگاه ساختن مردم از حدود صلاحیت ها و حقوق شهروندی شان است؛ درحالی که حکومت از باور حقوق شهروندی بسیار فاصله گرفته است چه برسد به اینکه بخواهد مردم را در اینباره آگاه کند.

عضو مجلس نمایندگان، معتقد است که درون حکومت دستگاهی ساخته شده است که فقط سعی می کند با تصویب و تدوین موادی به نام قوانین الحاقی، ظرفیت های مدنی و دمکراتیک در قانون کشور را برای شهروندان محدود بسازد چنانچه بحث آزادی بیان و موضوع تظاهرات و تجمعات را محدود کرده است. در این وضعیت بحث آگاهی دهی و خدمات شفاف یک بحث بسیار حاشیه ای است.

وی، درخصوص دلایل اعمال محدودیت از سوی حکومت اظهار می کند: حکومت به دلایل متعدد اصول و حقوق شهروندی اتباع کشور را باور ندارد. با یک حکومتی که ظرفیت های سیاسی همه مردم و جریان های سیاسی را تمثیل کند، مواجه نیستیم؛ با حلقه ای در ارگ ریاست جمهوری مواجه هستیم که سعی می کند با لابی با قدرت های بزرگ آجنداهای شخصی را پیش ببرد.

این مقام بیان می کند: فساد درون این حکومت بشدت بیداد می کند. اگر در دولت آقای کرزی فساد یک خطا بوده است عملا در این حکومت به عنوان یک ظرفیت منفی در خدمت سیاست های حکومت است. حکومت هم تلاش می کند این فساد اداری را سیستماتیک کند.

مهدوی، درخصوص تعارضات اجتماعی که حکومت به آن دامن می زند می گوید: حکومت نیاز دارد برای بقای خود حساسیت های قومی را میان مجموعه های سیاسی و اقوام تقویت کند. برای دور ساختن یک ایتلاف به مجموعه های سیاسی دیگر متوسل می شود و برای دور کردن رقیب سیاسی به مخالفش نزدیک می شود. این موضوعات نشان می دهد که حکومت بیش از آنکه آجندایی برای تقویت ظرفیت های ملی داشته باشد، بدنبال حفظ بقای خود از طریق رفتارهای اینچنینی است. نگرانی این هم وجود دارد که قانون تظاهرات و تجمعات درزمان رخصتی پارلمان طی کی فرمان تقنینی نافذ شود.

عضو مجلس نمایندگان خاطرنشان می کند: فعالا حکومت با چالشی به نام بی اعتمادی ملی مواجه نیست بلکه مخالفان کشور بیش از 60 درصد خاک را در اختیار گرفته اند و حکومت در یک جنگ مداوم است. چنین شرایطی ایجاب می کند که با استفاده از ظرفیت های قانون اساسی، مجموعه های سیاسی دور هم جمع شوند و یک اجماع ملی در برابر سیاست های مداخله گرانه کشورهای بیرونی تشکیل شود اما امروز می بینیم که حکومت بیش از آنکه به فکر اجماع ملی باشد بدنبال این است که چطور مجموعه های سیاسی درون حکومت را به حاشیه براند وسیاست تبعیض را در قبال برخی اقوام روی دست بگیرد.
وی افزود: برخی افراد که فاقد هرگونه هویت و پلان هستند در حد ربات های مامور در اختیار یک تیم مشخص در ارگ قرار گرفته ند تا هر زمان که گفته شد قومی در حکومت حضور ندارد، حکومت چهره آنها را نشان دهد. درحالی که آنها عملا فاقد ظرفیت های نمایندگی از جامعه هستند. حکومت با استفاده از این چهره های سمبولیک، نمادین سیاست های تباری، قومی و باندی خود را تطبیق می کند که به نفع کشور نیست و آن را به بحران می برد.

مهدوی بیان کرد: انتقاد ها از این حکومت بی نتیجه بوده است. آمریکا هم در این قسمت بدلیل ملاحظات سیاسی و منطقوی، منافع مردم و کشور را به یک باند مشخص تحویل داده است و صدای بقیه مردم را نمی شنود.

عضو مجلس افزود: امروز تمام ملت در یک سمت قرار گرفته اند و شمال، جنوب، شرق، غرب و حلقه مشخص ارگ که به منافع کشور پشت کرده اند در سمت دیگر هستند. وقتی یک مجموعه سیاسی در کلیت فاقد مشروعیت قانونی باشد، آنها ضرورتی نمی بینند که بقیه رفتارهایشان در مطابقت با قانون باشد و با این عملکرد آنان می توان گفت که عملا بیش از سه سال است که قانون اساسی در کشور تعطیل است!

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید