امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9586 , ,
+
-

ایتلاف های تشکیل شده بی برنامه هستند

زمان انتشار : دوشنبه, 14 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

بحث جریان سازی های اپوزیسیون حکومت بیشتر منشا می گیرد از نوع نگاه بدبینانه نسبت به اقتدار بیش از حد رییس جمهور برخلاف نظام های دمکراتیک، در جامعه دمکرات، ادعاها نسبت به اشرف غنی، ادعای انحصار قدرت به دست چهار پنج نفری که در ارگ حلقه کرده اند و بیشتر جریان ها هم به خاطر تقسیم عادلانه قدرت بگونه پراکنده بیرون از حکومت شکل گرفته است. جریان سازی های بیرون از حکومت هم تابحال نتوانسته است که راه حل جدی را هم برای بیرون رفت از بحرانی یا حداقل از بن بست سیاسی افغانستان ایجاد کند هنوز هم روال کار به همان گونه قبلی است و نوع نگاه جریان ها همه مشابه و یکسان است و نوع نگاه و اهداف متفاوت و پراکنده. دلیل عدم موفقیت جریان های بیرون از ساختار قدرت در اعمال فشار برای قدرت یکی از بحث های عمده است که بیشتر با افکار عامه هم روی آن پرسش های متعددی را ارایه می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، احمدولی مسعود، رییس بنیاد احمدشاه مسعود در برنامه «تحول» گفت: وضعیت طوری است که هرچند حکومت بگوید که برنامه ای برای افغانستان دارد و ممکن است که داشته باشد اما برنامه حکومت یک برنامه چند نفره است و این نمی تواند یک قرار ملی برای افغانستان باشد و همینکه اپوزیسیون و ایتلاف هایی خارج از حکومت تشکیل شده به این دلیل است که ممکن کسی به خاطراینکه صلاحیتش در حکومت کمتر شده دست به اعتراض زده است. اما حرف مردم در این نیست، حرف مردم در این است که چرا حکومت خود را در یک برنامه کلان ملی نمی بیند.

وی ادامه داد: حالا اینها وقتی که حکومت هایی را تشکیل می دهند هرچند موضوع شان موضوع خود صلاحیت قدرت باشد از حمایت مردم برخوردار نیستند. چرا که مردم آرزوهای خود را در چارچوب برنامه های حکومت نمی بینند.

مسعود، در خصوص تصور اشتباه حکومت از مردم بیان داشت: این پنج شش نفری که در داخل حکومت هستند، اینها خودشان تصورشان این است که با حمایت بیرونی ها و خارجی ها عقل کل هستند. اما اینها شعور جمعی و شعور سیاسی مردم افغانستان را دست کم گرفته اند. یعنی در واقع دارند به مردم توهین می کنند. فکر می کنند یک مردم قبیله ای و قومی هستند که هیچ نمی فهمند و ما هر کاری می کنیم، می تواند جوابگوی خواست های آنان باشد. در حالیکه اینها داکترهایی هستند که امکان دارد بتوانند در اداره کار کنند. اما از درد مردم خبر ندارند.

رییس بنیاد احمدشاه مسعود، در خصوص ایتلاف های تشکیل شده از افراد قبلی حکومتی گفت: کسانیکه در حال حاضر ایتلاف های مخالف را ساخته اند کسانی هستند که در افغانستان در زمان انتخابات بیشترین رای را داشته اند. مثلا فعلا ایتلافی که به نام ایتلاف نجات افغانستان ساخته شده است، بیشتر کسانی هستند که بیشترین رای را در این حکومت آورده اند و در واقع اینها کسانی بوده اند که حکومت وحدت ملی را و چارچوبش را ایجاد کرده اند. این افراد که از حکومت بیرون می شوند در واقع حکومت ضعیف می شود. و خود همین امر می تواند فشار وارد کند و همین بیشتر می تواند وضعیت را بدتر بسازد. وقتی که برنامه نداشته باشند.

وی، ادامه داد: دقیقا روی همین نقطه بود که ما کنفرانس مطبوعاتی داشتیم و پیشنهاد کردیم که نیروهایی که واقعا طرفدار یک تغییر یا اصلاح نظام هستند، قطعا باید در چارچوب یک برنامه به نام وفاق ملی حرکت کنند. با این کارها شاید حکومت چندان زیر فشار نیاید، آن هم حکومتی که سیاستش تفرقه افکنی می باشد. سیاستش ایجاد نفاق قومی است، سیاستش همین است که گروه ها را به هم بیندازد. همین سیاستش است. پس با چنین حکومتی، چنین راهکاری نتیجه نمی دهد. پس شما در چارجوب یک وفاق ملی بیایید و مکانیزمی که بر سر آن توافق می کنید، جمعا بیایید ارایه کنید و این خودش شما را یک نیروی مشروعیت بخش می سازد وقتی شما یک مکانیزمی را پیشنهاد می کنید در واقع از یک جایگاه حقوقی و یک مقبولیت می تواند برخوردار باشد. به آن نسبت است که ما وفاق ملی را طرح کردیم برای تمام نیروهایی که خواستار یک بدیل هستند. به همان نسبت است که افغانستان دارد به سمت یک نوع فروپاشی می رود و قطعا باید از آن جلوگیری کنیم. آنها باید در چارچوب یک برنامه حرکت کنند.

مسعود، می گوید: حرف من این است که بیاییم از درون احزاب و نیروها و قوت های مردمی خود، یک انسجام ظرفیت ها را سازماندهی کنیم و واقعا در چارجوب یک فکر، یک برنامه، یک تضمین را بوجود بیاوریم و به مردم بگوییم که ما یک کشتی با زبان تکنیکی هستیم که باید بتوانیم اینطور یک قرار و مدار را با این نیروها ایجاد کنیم در واقع می توانیم به مردم این تضمین را بدهیم که ما این فکر را داریم. مشکل کلان همانطور که بارها اشاره کردیم این است که ایتلاف ها و احزاب سیاسی هستندکه حرکت دارند به خاطر اینکه می گویند ما در سیاست شریک هستیم، ما قدرت می خواهیم اما بیشترینشان بی برنامه هستند به آن نسبت است که همین حکومت موجود از بی برنامگی آنها استفاده می کند و خود را تبریه می کند. طوری می شود که آنها نمی توانند با پانصد میلیون دالر یک برنامه بسازند. پس اطرافیان اشرف غنی هم بارها می گویند که اینها که برنامه ندارند پس ما هیچ طرحی ندیدیم.

وی در اخیر گفت: با این حرکت هایی که در حال حاضر وجود دارد، هیچ تضمینی وجود ندارد برای بهتر شدن، روز بروز حکومت ضعیف تر می شود در این هیچ جای شکی نیست و امکان دارد که حتی پراکندگی ها بیشتر شود چرا که قوت های مردمی کلان هستند اما تا هنوز اینها یک بدیل دولت داری را ارایه نکرده اند ممکن است که بعدا به کابل بیایند و اعلام کنند اما ما تا هنوز از آنها برنامه ای ندیده ایم. اگر این ایتلاف ها بر مبنای عقده گشایی و قدرت مداری باشد، کشور را به سمت بدتر شدن پیش می برد، مگر اینکه برنامه ای مدون و منظم و خوب باشد که این می تواند برای کشور خوب هم باشد.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید