امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9588 , ,
+
-

ما نمی خواهیم حکومت را ضعیف بسازیم

زمان انتشار : دوشنبه, 14 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی، و مشخص شدن ناکارایی این حکومت، اپوزیسیون های مختلفی برای انتقاد و اصلاح حکومت تشکیل شد. از جمله این اپوزیسیون ها، محور مردم افغانستان بود. فلسفه ایجاد حرکتی به نام محور مردم افغانستان، اختلافات میان گروهی در سطح حکومت و بازی های استخباراتی در منطقه و افغانستان بود. از نگاه این اپوزیسیون راه حل برای وضعیت موجود افغانستان، چیست؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، در برنامه «تحول» گفت: در چهل سال گذشته افغانستان شانس هایی را به دست آورده است که متاسفانه نتوانسته است از این موقعیت ها به درستی استفاده کند. جامعه ما همیشه در بخش های مختلف در تضاد با هم قرار گرفته اند که این باعث شد ما همیشه در مراحل مختلف شکست بخوریم. اختلافات و مشکلاتی که بین جامعه روشن فکری ما ایجاد شده است باعث شده است که ما در عرصه های مختلف درصدد حذف یکدیگر برآییم.

وی، در خصوص نظام جدید در افغانستان و کارکرد آن بیان داشت: بعد از پروسه بن، با وجودیکه مشکلات زیادی داشت، مردم ما زیر یک پرچم واحد جمع شدند و تمام اختلافات خود را کنار گذاشتند و تبدیل به یک نظام واحد شدند و به این ترتیب امید همه مردم افغانستان این بود که به سمت آینده ای موفق می روند اما متاسفانه با همه بیم و امیدهایی که وجود داشت، وارد مرحله ای جدید شدیم که رهبران حکومت به جای اینکه چالش ها را کم می کردند و از فرصت ها استفاده می کردند چنین نشد و فضای بسیار شدید ناامیدی در اقشار و طیف های مختلف جامعه ما مسلط شد و مشکلات میان اقوام و اقشار مختلف دامن زده شد.

نبیل، در خصوص کارکرد ایتلافی بنام محور بیان داشت: محور، با درک و تحلیل عمیق، از وضعیت سعی کرده است با انتقاد از حکومت و ارایه راه حل به این مسایل بپردازد. در ابتدا با ده دوازده نفر از هم فکران و دوستان نزدیک، نشست هایی شخصی داشتیم و با مردم مختلف از ولایت ها و اقشار مختلف نشست هایی داشتیم. دیدیم که در این کشور، درک مشترک و درد مشترک وجود دارد. بر اساس این موضوع و تجربیات چهل سال گذشته نقاط مثبت و منفی را تحلیل کردیم. بر آن شدیم جمعی را داشته باشیم که در آن از همه اقوام و اقشار مختلف در یک ضلع روشنفکران جامعه ما و در ضلع دیگر، جوانان نقش داشته باشند و خود را حس کند، ضلع دیگر، متنفذان قومی و ضلع دیگر، چهره های خوشنام سیاسی که ناقضین حقوق بشر نباشند و در فساد دست نداشته باشند و تعصبات قومی نداشته نباشند نقش داشته باشند. در ضمن مسایل افغانستان را از یک دید نو ببینیم. با تجاربی که از چهل سال گرفتیم محور را یک چتر سیاسی ایجاد کرده ایم. این افراد درک و درد مشترک از وضعیت کشور دارند. دیدگاه ما یک فکر سیاسی، با فکر نو و صدای نو است.

رییس پیشین امنیت ملی افزود: ما از سرتاسر افغانستان از افکار مختلف و از دیدگاه های مختلف، دوستان را با محور داریم، آینده نگر هستیم و برای آینده بهتر برنامه های بسیار واضح داریم و در زودترین فرصت این برنامه ها را با مردم شریک می سازیم. ما نمی خواهیم که حکومت را ضعیف بسازیم. دیدگاه ما این است که ما دوباره به طرف مشروعیت و قانون اساسی برگردیم و آنچه که به عنوان وثیقه نجات ملی افغانستان، یعنی قانون است و به شدت کنار گذاشته شده است، دوباره به کار اندازیم.

وی، در انتقاد از حکومت گفت: در حال حاضر اشرف غنی نتوانسته است رهبر حکومت خود شود و در آن ناکام مانده است. مساله دیگری که شما اشاره کرده اید این است که چه کسانی نظام را تخریب می کنند. بدون شک که دشمن بیرونی درصدد تخریب نظام ما است و این کدام حرف نوی نیست و ما دیدیم که همیشه در هر نظامی دیدیم اما کی نیروهای امنیتی ما را سیاسی و قومی می کند؟ کی نهادهای ملی را فرضا بیشتر مداخله می کند. افراد و اشخاصی از داخل حکومت نظام را تضعیف می کنند. همان افرادی که نیروهای امنیتی ما را سیاسی و قومی می سازند، همان کسانی که می خواهند کمیسیون انتخابات را در دست خود داشته باشد، هر کسی که نقش شورا یا مجلس نمایندگان را در راس قوه مققنه نادیده می گیرد.

نبیل، در ارتباط با مشکلاتی که وی در ابتدا با حکومت در میان گذاشته است و حکومت به آن بی اعتنا بوده گفت: در اوایل سال 2015 اطلاعاتی را به دست آوردیم که آن را با شخص رییس جمهور، مجلس شورای امنیت و دیگر مسوولان شریک ساختیم. این بود که پاکستان با تغییر تاکتیک جنگ، می خواست که جنگ را به طرف یک جنگ فرسایشی ببرد. مساله دوم که اینها در آن بحث کرده بودند این بود که اختلافات سیاسی را بین سران حکومت وحدت ملی و سیاسیون بیرونی بیشتر بسازد. مساله سوم این بود که پولیس شان تنش های قومی را در میان ما بیشتر بسازند. من تاکید زیادی بر این قضیه به حکومت کردم که ما برای دفع این پالسی سه بعدی برنامه ها و دیدگاه هایی استراتژیک بسازیم. متاسفانه این کم در نظر گرفته شد و می بینیم که در وضعیت فعلی، بسیار ضعیف شده ایم. مشکل هم در عرصه مدیریتی ما است. تا جایی که ما تعریف دشمن را از بیرون از کشور آورده ایم و داخل ادارات خود جای داده ایم. در واقع ما نه تنها روزمره زده شده ایم بلکه حوادث همیشه مسیر ما را تعیین می کند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید