امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9607 , ,
+
-

امریکا قصد ترک کردن افغانستان را ندارد!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

به گفته اخترشاه همدرد، کارشناس مسایل سیاسی، امریکا به این زودی‌ها قصد ترک کردن افغانستان را ندارد.
همدرد افزود: امریکا در نظر ندارد که به این زودی‌ها افغانستان را ترک کند زیرا پایگاه‌های استراتیژیک در کشورمان احداث کرده است.
وی در ادامه با بیان اینکه پایگاه‌های استراتیژیک برای بلندمدت احداث می‌شوند، تصریح کرد: امریکا برنامه ریزی کرده که برای ده سال در افغانستان بماند زیرا ارگ سفید پول هنگفتی برای احداث این پایگاه هزینه کرده و می‌خواهد توسط کابل برای رقیبان اصلی خود در منطقه مانند چین و روسیه مشکل ایجاد کند.
همدرد افزود: مسئله دیگر این است که امریکا آسیای مرکزی را منطقه تحت نفوذ روسیه می‌داند و می‌خواهد تاثیر مسکو را بدین وسیله در منطقه محدود کند.
این کارشناس مسایل سیاسی اظهار داشت: امریکا برای آسیای مرکزی نیز برنامه‌های بزرگی طراحی کرده و می‌خواهد به بهانه برقراری دموکراسی منطقه را تحت تأثیر خود قرار دهد.
وی منابع تیل و گاز بحر خزر را نیز عامل توجه امریکا به این منطقه می‌داند و گفت: واشینگتن قصد حاکمیت در این منطقه را دارد و هرجایی از جهان که تیل و گاز پیدا شد واشینگتن آنجا را منطقه منافع خود اعلام می‌کند.
همدرد اظهار داشت: ایران نیز در منطقه استراتیژی تیل و گاز قرار دارد که این امریکا را نگران کرده و به هر بهانه‌ای تلاش دارد این تلاش را تحت نفوذ خود قرار دهد به همین دلیل بهترین راه برای نزدیک شدن واشینگتن به تهران افغانستان است.
این کارشناس گفت: منابع طبیعی و جایگاه جغرافیه یی افغانستان در آسیای مرکزی دلیلی است که امریکا به کشور وارد شود و با بستن قرارداد با دولت دست نشانده اش حضورش در کابل را قانونی کند از این رو، در حال حاضر دلیلی برای اخراج نیروهای نظامی امریکا از افغانستان دیده نمی‌شود.
اخترشاه همدرد تصریح کرد: امریکا سالانه بیش از 600 ملیارد دالر هزینه نظامی دارد، از این رو، هزینه 20 الی 25 ملیارد دالری در افغانستان در سال چندان هزینه گرانی نیست.
وی افزود: یگانه دلیلی که واشینگتن را نگران کرده، تلفات جانی نیروهایش در افغانستان است که می‌تواند اعتراضاتی را در داخل کشور به وجود آورد.
این کارشناس ادامه داد: بی ثباتی در افغانستان متحدان امریکا در منطقه را نیز نگران کرده، آنها همراه با واشینگتن قصد داشتند که در کشورهای آسیای مرکزی بی ثباتی ایجاد کنند، اما بی خبر از این بودند که تروریزم برای خودشان نیز درد سر ایجاد می‌کند.
همدرد گفت: پاکستان سیاست خود را در منطقه پیگیری می‌کند، اگرچه خود را متحد امریکا می‌داند.
این کارشناس افغان تصریح کرد: داعش پلان بین المللی انگلستان، اسراییل و امریکا است، قرار بود که داعش از عراق و سوریه به آسیای مرکزی حمله کند که باید نخست به ایران و افغانستان نزدیک شود.
وی در پایان گفت: امریکایی‌ها برنامه‌ای برای تأمین صلح و امنیت در کابل ندارند، جنگ در افغانستان به درازا کشیده می‌شود و کشورهای منطقه هم این موضوع را می‌دانند و برای مقابله با اقدامات بعدی امریکا آماده می‌شوند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید