امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9617 , ,
+
-

دست های مغرض در کمیسیون انتخابات

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpapper)، محمد یوسف رشید رییس عمومی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در نشست "مشارکت فراگیر مردم در انتخابات" امروز دوشنبه 23 اسد 96 درخصوص ضعف ها در کمیسیون انتخابات گفت: چالش ها فرا راه کار کمیسیون بسیار زیاد است و در بعضی موارد باید کار از صفر آغاز شود.

رشید درخصوص بحران بی اعتمادی در کمیسیون های انتخاباتی گفت: اگر از ولایت ها هم صرف نظر کنیم در کابل شاهد هستیم که اعتماد میان اعضا به آسانی صورت نمی گیرد. توقع یک کار تیمی فعال از کمیسیون می رود اما هنوز می بینیم که این واحد کاری مشترک تشکیل نشده است و تعدادی از کمیشنران به حاشیه رفته اند و با آنان برخورد مناسب صورت نمی گیرد.

وی بیان کرد: تعیین تاریخ برگزاری انتخابات یک قدم مثبت است اما باید تقویم انتخاباتی اعلام شود تا بر بنیاد آن مردم بدانند کدام مرحله از انتخابات در چه تاریخی اجرا می شود و سایر نهادهای مربوطه اجراییات خود را با آن هماهنگ کنند.

رشید افزود: متاسفانه از روزی که تاریخ انتخابات پارلمانی و انتخابات ولسوالی ها مشخص شده است، شاهد بعضی تحرکات کمپاینی بوده ایم؛ کمیسیون انتخابات باید در این قسمت لایحه ای را ترتیب دهند تا کمپاین های سیاسی خلاف قانون را در کابل و ولایت ها تحت بازپرسی قرار بگیرند.

این مقام انتخاباتی با انتقاد از واضح نبودن تصامیم و کارها در کمیسیون انتخابات می گوید: باز بودن جلسات کمیسیون انتخابات از لحاظ شکلی قناعت بخش است اما از لحاظ محتوایی مشکل دارد و تصامیم و کارهایی که صورت می گیرد واضح نیست و باید از طریق روابط شخصی به معلومات دسترسی پیدا کنیم؛ این مسایل نگران کننده است و کمیسیون باید در آن تجدید نظر کند.

وی افزود: اعتقاد به شفافیت و همکاری قانونی نهادهای ناظر در خود کمیسیون وجود ندارد وگرنه هیچ بهانه ای نیست که دو ماه منتظر یک اعتبارنامه بمانیم. بدلیل نبود اعتبارنامه نتوانستیم نظارت فعال خود را از پروسه ارزیابی محل های رای دهی داشته باشیم و هم اکنون دفاتر ولایتی کمیسیون ها با سایر نهادهای ناظر نیز همکاری نمی کنند.

کد(26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید