امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 9633 , ,
+
-

اگر رییس جمهور مدیریت بحران ندارد استعفا دهد

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

معاون اول مجلس نمایندگان، همایون همایون از حامیان عمده اشرف غنی در کمپاین ریاست جمهوری بوده است و یکی از کسانی بوده است که در جنوب افغانستان، بخصوص در لوی پکتیا، در کارزارهای انتخاباتی اشرف غنی بر وی حساب زیادی کرده بود. اما اکنون از منتقدین اصلی حکومت شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان در برنامه «اوج» در خصوص منقد شدن خود از حکومت گفت: تمام شعارها و تمام مسایلی که در وقت کمپاین مطرح می شد، به تمام مردم افغانستان این توقع را داده بودند که افغانستان به سوی یک ثبات و آبادی خواهد رفت. به این دلیل اکثریت مردم به شمول خودم بر این شدیم که این شانس را به اشرف غنی بدهیم تا برنامه های وعده داده شده خود را اجرا کند. اما متاسفانه بسیار زود متوجه شدیم که افغانستان با این حکومت به سوی بی ثباتی سیاسی روان است.این را درک کردم و احساس نمودم که رییس جمهور با تیمش که حتی همان ها هم پاشیده اند، به شکلی عوام فریبانه، فقط به مردم وعده می دهند و هیچ کدام از این وعده ها را هم عملی نمی کنند.

وی، می گوید که در حال حاضر، همه پروژه هایی که حومت وعده داده بود متوقف شده و هیچ کدام از آنها عملی نشده اند و افزود: وقتی که بودجه سالانه افغانستان در امسال فقط سیزده درصد مصرف شده باشد، از کدام پروژه ها می توانیم صحبت کنیم، یعنی وقتی حکومت و وزارتخانه تا حدی ناکارا هستند که نمی توانند بودجه خود را به شکل احسن مصرف کنند چطور می توانند پروژه های بسیار بزرگ را مدیریت کنند و به مردم قول دهند که فلان کار را انجام می دهند.

همایون، در خصوص یکی از خلف وعده های رییس جمهور بیان داشت: یکی از مسایل عمده ای که در وقت کمپاین داکتر اشرف غنی، به ما گفته بود این بود که وقتی من رییس جمهور شدم از من چه می خواهید و من گفتم به لویه پکتیا برق بدهید. رییس جمهور گفت که در طول شش ماه برق را به آنجا می رسانم. حال آنکه از لحاظ تکنیکی، هیچ منطق ندارد که ظرف شش ماه این کار شود. همان وقت به آنها گفتم که رییس صاحب چه کسی در شش ماه می تواند که از کابل تا ولایت خوست برق را انتقال دهد. گفت پول که باشد هر چیزی می شود. ولی حالا سه سال گذشته است اصلا چیزی وجود ندارد.

وی افزود: ما از حکومت انتقاد می کنیم و تا جایی که امکان دارد کوشش می کنیم که اصلاحات بوجود بیاید اما اگر دیدیم که به آن شکلی که آنها می خواهند و می خواهند که آنها افغانستان را به طرف یک بحران ببرند و این کشتی را غرق کنند. باز ما رجوع می کنیم به مردم افغانستان. وضعیت افغانستان به طرف خرابی روان است. نباید این وضع ادامه پیدا کند.

معاون اول مجلس نمایندگان، از جانب خود و منتقدان حکومت گفت: من صحبت از نهاد قوه مقننه می کنم. ما می توانیم در این بحران سیاسی که فعلا بوجود آمده نقش خوبی را در ثبات افغانستان در مسایل امنیتی افغانستان و در ضمن بردن این حکومت به یک استقامت درست، هدایت کنیم. وکیلان از مردم رای گرفتند و حق دارند که در مسایل سیاسی مستقیم مداخله کنند و در عین زمان ما می خواهیم که سفرهایی داشته باشیم به ولایات مختلف و به سمت اقوام مختلف، برویم و با مردم از نزدیک صحبت کنیم. چرا که چیزی که از طرف دشمن دامن زده می شود بی ثباتی قومی است.

وی، در خصوص نوع انتقاد خود از حکومت بیان داشت: ما نظام داریم و حکومت، ما می خواهیم که نظام را تقویت کنیم و حکومت را به راه درست باید بیندازیم تا در آن راه به پیش برود. اگر حکومت نمی تواند وظایف خود را انجام دهد باید کنار رود. ما اشخاصی در افغانستان داریم که می تواند این صحنه و این مشکل فعلی افغانستان را حل کنند. ما در چوکات قانون تمام اجرایات خود را انجام می دهیم. مثلا ما تقاضا داریم که آقای رییس جمهور اگر نمی تواند بحران ها را مدیریت کند استعفا دهند و انتخابات زودهنگام دایر شود و از آن طریق کسی در قدرت بیاید که بتواند همین بحران را درست مدیریت کند. ما از راه همین برنامه ها تمام سعی خود را داریم که برای برگزاری انتخابات پارلمان هم فشار وارد کنیم.

همایون، در خصوص دیگر منتقدان حکومت گفت: ایتلاف هایی که در مخالفت با حکومت تشکیل شده اند، افراد عادی نیستند، معاون اول رییس جمهور، معاون رییس جمهور، والی بلخ و دیگران افرادی هستند که اگر به انتقادهای خود ادامه دهند می توانند تغییر عمده در حکومت به وجود بیاورند و اصلاحات را وارد آن کنند. طرح هایی که ما برای اصلاح حکومت در نظر گرفته ایم طرح های خوبی هستند. حکومت می تواند به این ایتلاف های اپوزیسیون خود پیشنهاد کند که نشستی داشته باشند و روی این طرح ها صحبت کنند شاید به راه حل خوبی برسند.

پیشنهاد من برای بیرون رفت از بحران کنونی این است که رییس جمهور در تمامی عرصه ها پروژه خود را تغییر دهد. در قدم اول با تمام سیاسیون افغانستان، در بخش های مختلف نشست هایی داشته باشد و از هرچه مهم تر آقای رییس جمهور به عنوان یک زعیم ملی باید به قول خود ایستاد باشد. باید چیزی که می گوید آن را عملی کند. نه اینکه به شکلی از اشکال همگی را فریب دهد و تنها قول دهد و ماهها کسی وی را نبیند و بالاخره فکر کند که به این شکل ما از این بحران سیاسی برآمده ایم. تا که روبرو با تمام مسایل نشود و همه مسایل را حل نکند و به قولی که به مردم و سیاسیون داده است، عمل نکند، سیاستش به طرف ناکامی می رود و این مملکت به طرف بحران بسیار بزرگی خواهد رفت.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید