امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9662 , ,
+
-

عملیات حکومت در میرزاولنگ بی تاثیر است

زمان انتشار : شنبه, 19 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

سه گور گروهی از کشتارهای اخیر در دره میرزاولنگ ولایت سرپل تثبیت شده است. گزارشگران هنگام دیدار از این جسدهای غیر نظامیان و شماری از نیروهای خیزش مردمی دیده می شوند. از یکی از این گورها جسدهای سه کودک نیز به دست آمده است که سر بریده شده اند. تا اکنون از این گورهای گروهی چهل و دو جسد بیرون کشیده شده اند. در همین حال گروه داعش مسوولیت کشتن پنجاه و چهارتن را در ولایت سرپل پذیرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،عزیزه جلیس عضو مجلس نمایندگان در برنامه «محور» گفت: وضعیت ایجاب می کند که یک عملیات بسیار گسترده در دره میرزاولنگ صورت بگیرد. نباید در این چند روزی که عملیات انجام یافت، توقف پیدا کند. طوری که ما آگاهی داریم عملیات توقف پیدا کرده و قلعه میرزا ولنگ در اختیار حکومت قرار گرفت. متاسف از این هستیم که زمینه همه این کشتارها را کسانی مساعد کرده اند که مسوولان ولایتی و مسوولان مرکزی هستند. اگر رسیدگی به موقعی توسط آنان صورت می گرفت و اقدامات واحدی را آنها روی دست می گرفتند منجر به کشتار جمعی مردم نمی شد.

وی در خصوص کشف گورهای دسته جمعی گفت: یافتن این گورهای دسته جمعی برای مردم ما بسیار متاثرکننده است و این حادثه خونین و این فاجعه انسانی که رخ داد باعث شد تا مردم ولایت سرپل تاریک ترین روزهای خود را سپری کنند و طالبان هم تاریک ترین روزها را در تاریخ بشریت رقم بزنند. مشخص نیست که حکومت کی می خواهد آگاه شود و بیدار شود و به وضعیت مردم رسیدگی کند.

جلیس، در ارتباط با تاثیر عملیات حکومت در میرزاولنگ بیان داشت: طوریکه ما معلومات گرفته بودیم، نیروهای امنیتی برای گرفتن یک قریه آمده بودند در حالیکه هنوز طالبان در اطراف قلعه میرزاولنگ موقعیت و حضور دارند و همه می دانند در این چند روز که اینها عملیات خود را ختم کرده اند طبعا دوباره قریه را تصرف می کنند و تا ولسوالی صیاد با ولسوالی های اطرافش و قریه های مرکزی خود مرکز سرپل و ولسوالی صیاد که دو سال می شود به دست طالبان است پاک کاری نشود عملیات در میرزاونگ بی تاثیر خواهد بود و طوری که پیدا است بی تاثیر هم بوده است.

وی در خصوص اقدامات نماینده های مردم در خصوص وضعیت میرزاولنگ گفت: ما نمایندگان ولایت سرپل، برای اینکه عملیات تداوم پیدا کند و مقطعی نباشد، با وزیر داخله نشست داشته ایم و گفتیم که اگر آنها تداوم عملیات نداشته باشند و تحکیمات ساحه را نداشته باشند هیچ امکان ندارد آنها دوباره بتوانند مناطق را در تصرف خود بگیرند.
وی در ارتباط با وضعیت آوارگان اظهار داشت: متاسفانه حتی به آوارگان قلعه میرزاولنگ به درستی رسیدگی هم نمی شود و به آنها حتی آب و غذای درستی هم نمی رسد. آنها در حال حاضر دستشان از همه جا کوتاه است و محل زندگی شان در حالتی نیست که بتوانند در آنجا زندگی کنند. پانصد خانواده ای که در آن دره زندگی می کردند همه انتقال به مرکز پیدا کرده اند و در مساجد و تکیه خانه ها هستند. کمک هایی هم که از طرف حکومت به آنها صورت گرفته است مکفی نیست. طبعا همانطور که ما با مسوولان حوادث در تماس بودیم آنها وعده فرستادن یک مقدار امکانات مادی و مالی را به ما وعده داده اند که جریان دارد.

نماینده مجلس در خصوص اهمیت میرزاولنگ برای دشمن گفت: قلعه میرزا ولنگ از این لحاظ برای مخالفان اهمیت داشت که یک نقطه حاکم بود بخصوص تپه آنتر که در آنجا وجود دارد در ارتفاع سه هزار متر است. گرفتن این نقطه حاکم برای آنها یک موفقیت بزرگ است. ولی از دست دادن یک نقطه حاکم نهایت ضعف حکومت را نشان می دهد. بر این اساس وقتی ما می بینیم که هدف دشمن کشتار مردم و ریختن خون انسان ها است، باید بیشتر مراقب باشیم که متاسفانه حکومت این کار را نمی کند. در شرایط عادی اگر یک انسان فوت می کند، تلف می شود و شهید می شود فقط یک گور در نظر گرفته می شود. اما در این شرایطی که در اینجا پیش آمده است گورهای دسته جمعی درست می شود و مسوول این وضعیت هم حکومت و نهادهای امنیتی می باشد.

وی در اخیر گفت: نهادهای امنیتی همیشه وعده می دهند و به ما گفته شده است که مطمین باشید در همه قسمت ها کار می کنیم و ساحه را پس می گیریم اما آنطور که باید رسیدگی صورت بگیرد کار انجام نمی شود.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید