امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9695 , ,
+
-

تامین امنیت با شرکت خصوصی آمریکایی؟

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

گروه طالبان در نامه ای سرگشاده به دونالد ترامپ از رییس جمهور آمریکا، خواسته اند که تمامی نیروهای خارجی را از افغانستان بیرون کنند و بگذارند که افغان ها بین خود کنار بیایند و بین خود صلح کنند. در این حال روسیه همچنان خواهان بیرون شدن آمریکا از افغانستان شده است و گفته است که ظاهرا دیده می شود که آمریکا در جنگ افغانستان ناکام است و باید ترامپ تمامی نیروهای نظامی اش را از افغانستان بیرون کند که این موضوع سرو صداهایی را در داخل افغانستان با خود به همراه داشت. از سویی دیگر ما شاهد این بودیم که شرکت خصوصی بلک واتر خواهان این شد که تا امنیت افغانستان خصوصی شود و گفتند تمامی نیروهای آمریکا از افغانستان بیرون شوند و 5500 نیروی شرکت بلک واتر داخل افغانستان شوند و آنها نظامیان افغان را در تامین امنیت کمک کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالمقدم امین، آگاه مسایل سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: باید بپذیریم که دولت افغانستان با چالش های بسیار کلانی چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه و چه در سطح داخلی مواجه است. هر کدام از اینها در جای خود بسیار برجسته است. اگر ما چالش های ملی را مورد مطالعه قرار دهیم بازی های سیاسی بر مبنای منافع ملی صورت نمی گیرد. برای اینکه وقتی ما بحث منافع ملی نداشته باشیم بحث سیاست خارجی خود را نمی توانیم داشته باشیم.

وی افزود: به هر صورت آمریکا در قضایای افغانستان تنها نیست. بعد از توافقنامه بن دنیا در رابطه با افغانستان تصمیم گرفته است. یعنی این تصمیم را هم نمی تواند که تنها آمریکا بگیرد به این معنا که ناتو و در مجموع کشورهای اروپایی پایشان به قضایای افغانستان کشانده شده است وسازمان ملل متحد در این رابطه تا الان نظارت کرده است. بخش های فراملیتی عملا در جنگ های افغانستان، در حوزه های مختلف فعالیت کردند و هنوز هم فعالیت می کنند. فعلا موقف آمریکا در قبال منطقه بویژه افغانستان در یک حالت بررسی و تحلیل قرار دارد. تفاوت های دیدگاه و تحلیل های متفاوتی در رابطه با قضیه افغانستان وجود دارد. سیاست خارجی آمریکا به شورای امنیت ارتباط می گیرد. یعنی نظامی ها و در مجموع قوای مسلح می تواند حرف کلیدی بزند و تاثیر بالایی داشته باشد. ولی استراتژیست هایی که در قصر سفید هستند جنگ را در افغانستان یک جنگ کاملا ناکام تلقی کردند و ادامه این جنگ را به نفع آمریکا نمی دانند. فضای عمومی آمریکا هم وضعیت افغانستان را به نفع آمریکا نمی داند

امین، در ارتباط با این شرکت نظامی خصوصی بیان داشت: این شرکت نظامی که آمریکایی هست به نحوی تحت اشراف شورای امنیت است و اینها در عراق و کشورهای شرق میانه عملا جنگیدند و امتحان خود را برای کشورهای منطقه و نهایتا آمریکا و در مجموع سازمان ملل متحد دادند. این از لحاظ حقوقی در قانون آمریکا پذیرفته شده است.

این آگاه سیاسی، در خصوص بخش های امنیتی و وضعیت کنونی آن گفت: برای فعلا هم در افغانستان بخش امنیت خصوصی سازی شده است. اگر در اردو و پولیس نگاهی بیندازیم بیشترین جنگ را اربکی ها می کنند که ارتباطی به بخش های امنیتی و سازمان های رسمی و قانونمند ندارند و دو طرف جنگ غیر قانونی باهم می جنگند. چون فضای دیپلماتیک و فضای سیاسی و نهایتا فضای نظامی در دست استخبارات منطقه و جهان است و ما آن استقلال را نداریم که مستقل عمل کنیم. طبعا ناتو برنامه و دیدگاه خود را در رابطه با تصامیمی که آمریکا در قبال افغانستان می گیرد دارد.

وی افزود: آنها حرف های خود را دارند و در آخرین طرح شورای امنیت و در مجموع سازمان ملل متحد، سازمان هایی که عملا در اینجا حضور دارند و اینجا سرمایه گذاری کردند و به مردم خدمت کردند و تعهدات خود را در شورای امنیت در قضایای افغانستان داشتند اینها همه جواب ها و سوال های خود را با یک دید مشترک در رابطه با افغانستان باید داشته باشند اما آنچه که به حکومت افغانستان برمی گردد این است که ما از لحاظ حقوقی و از لحاظ قانونی یک کشور مستقل هستیم. کشوری هستیم که دارای حاکمیت و قانون اساسی هستیم و در سازمان ملل متحد رسمیت داریم، وقتیکه ما می گوییم که این نظام دموکراتیک است و ما به فرهنگ دموکراسی احترام داریم، در نظام های دموکراتیک اعتماد ملت می تواند پایه های اساسی نظام راتشکیل دهد. در تصمیم های کلان ملی افکار عمومی به عنوان یک واقعیت باید در جریان قرار داده شود. این بحث یک فرد نیست که حالا بگوییم استراتژی جدید آمریکا که می خواهد سربازان خود را به شیوه های مختلف از افغانستان بیرون کند یا اینکه تمام سربازان خود را در چوکات یک شرکت خصوصی آمریکایی وارد صحنه جنگ و شیوه های جدید بسازد.

امین، معتقد است برای هر کاری مهم در افغانستان باید از مردم نظر خواهی شود و افزود: آن برنامه های آمریکا است که بر مبنای منافع ملی خودشان تصمیم می گیرند. اما آنچه که به حکومت افغانستان ارتباط می گیرد به نظر من باید افغانستان زمینه را مساعد بسازد تا دیدگاه همه مردم را به نحوی با آن شیوه های اثرگذاری که بتوانند از سراسر کشور داشته باشد تا یک راه مسالمت آمیز برای مداخله کشورهای بیرونی، برای حضور حقوقی و قانونمند کشورهای بیرونی در داخل افغانستان یک طرح معقول را باید داشته باشد.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید