امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 9701 , ,
+
-

کاهش نفوذ روسیه؛ هدف مذاکرات عشق آباد!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

بگفته کارشناس سیاسی روس، هدف مذاکرات عشق‌آباد کاهش نفوذ روسیه و مذاکره با طالبان تحت نظارت امریکاست…
الکساندر کنیازف، با اشاره به مذاکرات مقامات افغانستان با طالبان در عشق آباد اظهار داشت: پیشنهاد برگزاری مذاکرات بین دولت کابل و طالبان متعلق به امریکا است و چنین اقداماتی پاسخ به تلاش‌های روسیه در جهت میانجگیری در این مذاکرات و به رسمیت شناختن طالبان من‌حیث قدرت سیاسی قانونی می‌باشد.
وی ادامه داد: چندی پیش در سفر اشرف غنی به عشق آباد وی با قربانقلی بردی محمداف رییس جمهور ترکمنستان برگزاری مذاکرات در این کشور را تأیید کرد.
این کارشناس افزود: ترکمنستان بارها آماده گی خود را برای برگزاری این مذاکرات اعلام کرده‌اند زیرا عادی‌سازی وضعیت سرحدات افغانستان به سود این کشور است.
کنیازف گفت: هدف اصلی از برگزاری چنین مذاکراتی کاهش نفوذ روسیه در فرآیندهای عادی‌سازی وضعیت در منطقه و گفت‌وگو با طالبان تحت نظارت امریکایی‌‌ها است.
وی تصریح کرد: اگر مذاکرات در عشق آباد تحت نظارت سازمان ملل انجام شود از لحاظ حقوق بین‌المللی رتبه بالایی خواهد داشت و نفوذ کشورهای رقیب امریکا از جمله چین بر فرایندهای داخلی افغانستان ضعیف می‌شود.
این کارشناس روس اظهار داشت: امریکا خواستار ادامه نفوذ انحصاری خود در افغانستان است که همراه با برگزاری مذاکرات در عشق آباد، ترکمنستان به سوی افزایش همکاری با امریکا و غرب کشیده می‌شود.
کنیازف گفت: در مذاکرات مذکور منافع عشق آباد، کابل و حتی اسلام آباد در زمینه امنیتی مطرح است زیرا امنیت تنها مانع راه‌اندازی خط لوله تاپی است و همچنین ثبات در منطقه نقش خوبی در ساخت راه آهن ترکمنستان- افغانستان- تاجکستان و توسعه روابط اقتصادی دارد.
وی ادامه داد: هدف اصلی مذاکرات عشق آباد عادی‌سازی وضعیت در افغانستان نیست زیرا نخبگان امریکا، پاکستان و عربستان سعودی علاقه‌ای به ثبات در افغانستان ندارند.
این کارشناس روس افزود: این کشورها علاقمند به ساخت خط لوله تاپی هستند و حذف روسیه و حفظ نظارت امریکا بر کشورهای منطقه مسئله اصلی واشینگتن در این مذاکرات است.
کنیازف در پایان گفت: اگر این مذاکرات انجام شوند به احتمال زیاد کارشناسان سازمان ملل به پیشنهادات مشاوران امریکایی گوش می‌دهند و هیئت‌های روسیه و چین تنها نقش ناظر را بازی می‌کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید