امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9721 , ,
+
-

تحلیل امرالله صالح درباره استراتیژی جدید امریکا در افغانستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

امرالله صالح، رییس سابق امنیت ملی کشورمان در یادداشتی در ایندین اکسپرس نوشت: استراتیژی جدید امریکا بر شش پایه استوار است که اولین آن درک این حقیقت است که پاکستان با حمایت و پناه دادن به تروریست‌ها، نقشی مخربی در افغانستان داشته است.
امریکا هرگز تا این حد صریح و بی‌پرده نسبت به رویکرد دوگانه پاکستان واکنش نشان نداده بود. امریکا نباید از ابراز سیاست خود در قبال پاکستان واهمه داشته باشد و تا زمانی که اسلام‌آباد و اردوی ملی و دستگاه استخباراتی قدرتمند آن حمایت از مخالفان دولت کابل و دیگر گروه‌های تروریستی را متوقف کنند، باید به راه خود ادامه دهد.
دوم اینکه، اظهارات ترمپ درباره هند من‌حیث شریک استراتیژیک و اقتصادی برای توسعه افغانستان بسیار با اهمیت بود. در 40 سال گذشته امریکا هیچ‌گاه از هند من‌حیث شریک خود نام نبرده بود.
شریک شدن با هند هزینه و فشار بر نیروهای ایتلاف را کاهش خواهد داد و در عین حال نیز هزینه دخالت و ایجاد اختلال توسط اربابان جنگجویان نیابتی را در افغانستان افزایش می‌دهد.
سوم اینکه در این استراتیژی بر نقش محوری نیروهای امنیتی و دفاعی افغان برای دفاع از ارزش‌های مردم کشور تاکید شده است. علاوه بر این نیز در این استراتیژی بر صیانت از دموکراسی و قانون اساسی افغانستان تاکید شده تا طالبان و دیگر گروه‌های مخالف به آسیب رساندن به کشور قادر نباشند.
صراحت این پیام ادعاهای دیگر مبنی بر لزوم مصالحه در رابطه با دستاوردهای مردم افغانستان برای تحقق صلح را نیز از بین می‌برد. در این استراتیژی روند سیاسی و دموکراتیک افغانستان تحت تاثیر معامله و تصمیمات در خارج از کشور و یا بوسیله قدرت طالبان نیز از راه خود منحرف نخواهد شد.
چهارم اینکه با تقسیم کار میان حکومت افغانستان و شرکای خارجی‌ کشور، امریکا نشان داد که دو کشور در حوزه امنیت و ثبات منافع مشترکی دارند، اما تناقضاتی در رابطه با تمایل افغان‌ها برای انتخاب سبک زنده گی خود وجود دارد.
پنجم اینکه در استراتیژی جدید به جنرال جان نیکلسون قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان و جایگزین‌های وی در آینده اختیارات بیشتری داده است. این نیکلسون را قادر می‌سازد تا بدون تماس مداوم با واشینگتن، تصمیمات تاکتیکی را خود اتخاذ کند که آزادی عمل بیشتر حمایت قاطع را در پی خواهد داشت.
ششم اینکه در این استراتیژی بر حضور نظامیان امریکایی در افغانستان تا زمانی که به نتیجه دلخواه و پیروزی رسیده و ابتکار عمل را نیز از طالبان بگیرند، تاکید شده است. با این حال ترمپ حل و فصل سیاسی منازعات از طریق مذاکرات را نیز رد نکرده است.
اگر امریکا بر همین مسئله متمرکز بماند، این پیامی به برخی کشورهای منطقه خواهد شد که بهتر است به جای شرط‌بندی روی بازیکنان غیر دولتی و اخلالگران، بر افغانستانی با ثبات و موفق سرمایه‌گذاری کنند.
امرالله صالح ضمن استقبال از استراتیژی ترمپ، اظهار کرد که احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان نیز همواره بر تقویت افغانستان همراه با فشارهای سیاسی، اقتصادی و دیپلوماتیک بر پاکستان تاکید داشت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید