امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9723 , ,
+
-

تضعیف چین در پس پرده استراتیژی جدید ترمپ در افغانستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

اژدر کورتف یکی از کارشناسان مرکز مطالعات استراتیژیک روسیه گفت: در پس استراتیژی جدید ارگ سفید در افغانستان هدف خاص ای مبنی بر حذف و تضعیف چین نهفته است.
وی با بیان اینکه نسخه جدید استراتیژی امریکا در افغانستان منافع چین را تحت تأثیر قرار می‌دهد خاطرنشان کرد: دولت دونالد ترمپ اخیرا به طور فعال در نزدیکی سرحدات پکن از جمله کوریای شمالی و افغانستان تنش ایجاد می‌کند.
وی همچنین با اظهار این نکته که پکن در چوکات پروژه کمربند اقتصادی راه ابریشم و سازمان همکاری شانگهای حضور دارد، گفت: تخریب این پلان‌ها یا حداقل تضعیف سرعت توسعه آن هدف دولت ترمپ می‌باشد.
کورتف در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سیاست واشینگتن در افغانستان دچار شکست شده و پروگرام جدید دولت ترمپ چیزی را در این کشور تغییر نخواهد داد.
وی با اشاره به قصد ترمپ جهت انتقال 4 هزار نظامی امریکایی به افغانستان گفت: زمانی که امریکا با ایتلاف 100 هزار نفری نتوانست وضعیت در این کشور را بهبود بخشد افزایش نیروهای نظامی نیز به وی کمکی نخواهد کرد.
کورتف افزود: اگر داعش در سوریه کاملاً شکست بخورد افغانستان به کانون جدید تروریست‌های بین‌المللی تبدیل می‌شود.
وی افزود: زیرا جنگویان بین المللی در منطقه خاورمیانه به دنبال مناطق جدید خواهند بود که افغانستان می‌تواند به چنین حوزه‌ای تبدیل شود.
کارشناس مرکز مطالعات استراتیژیک روسیه تصریح کرد: بنابراین در صورت شکست داعش در خاورمیانه باید انتظار تشدید فعالیت و انتقال جنگجویان این سازمان تروریستی در افغانستان و در نتیجه تشدید جنگ داخلی در این کشور را داشت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید