امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9757 , ,
+
-

افغانستان، نبردگاه قدرت‌های منطقه خواهد شد!

زمان انتشار : شنبه, 26 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

ویلکرسن: به خاطر موقعیت ژئوپلتیک افغانستان، امریکا ممکن است برای بلند مدت بیش از 50 سال در افغانستان حضور داشته باشد!!
لارنس ویلکرسن رییس دفتر کالین پاول وزیر خارجه سابق امریکا از حضور بلند مدت نظامی واشینگتن در افغانستان خبر داد و درباره احتمال تبدیل آن به نبردگاه قدرت‌های منطقه هشدار داد.
ویلکرسن اظهار داشت به خاطر موقعیت ژئوپلتیک افغانستان، امریکا ممکن است برای بلند مدت بیش از 50 سال در افغانستان حضور داشته باشد.
این دگَروال متقاعد اردوی امریکا افزود که افغانستان تنها مکانی است که واشینگتن از آن می‌تواند در برابر روسیه و چین اقدامات خاص‌ای را انجام دهد.
وی درباره وضعیت جاری افغانستان گفت: آن چه را امروز شاهد هستیم، آغاز یک بازی کلان میان چین، روسیه و دیگر کشورهایی است که می‌خواهند به آسیای مرکزی برسند.
ویلکرسن ضمن بیان اینکه امریکا ممکن است تا بیش از پنجاه سال آینده در افغانستان حضور داشته باشد، افزود: افغانستان تنها مکانی است که از لحاظ جغرافیه یی امریکا را قادر می‌‌کند تا با استفاده از قدرت نظامی همه اقدامات چین، از جمله بازسازی راه ابریشم را تحت نظر داشته باشد.
در حالی که دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا در اعلام استراتیژی‌ خود خواستار نقش بیشتر هند در افغانستان شده است، پاکستان اما به این مسئله هشدار داد و اعلام کرد که دهلی‌نو نمی‌تواند امنیت را در جنوب آسیا تامین کند.
اسلام‌آباد که از نفوذ هند در افغانستان بسیار نگران است، همکاری‌های خود را در مبارزه با تروریزم به مدیریت سرحدی، بازگشت مهاجران و احیای روند صلح برای ایجاد یک راه‌حل سیاسی برای رفع بحران افغانستان مشروط کرده است.
سارا سندرز مسئول مطبوعاتی ارگ سفید اما اظهار داشت هند به دموکراسی و ثبات در افغانستان کمک بسیاری کرده و ادامه این همکاری‌ها را بسیار مهم دانست.
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید