امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9765 , ,
+
-

استراتژی جدید آمریکا فایده ای برای افغانستان ندارد

زمان انتشار : یکشنبه, 27 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

آمریکا استراتژی جدید خود را در قبال افغانستان اعلام کرد و ترامپ در سخنرانی خود در این مورد وعده داده است که با طالبان وارد جنگ به صورت جدی خواهد شد و آنها را از بین خواهد برد. همچنین حدود سه هزار نیروی آمریکایی دیگر وارد افغانستان خواهد کرد. بر پاکستان نیز به دلیل حمایت از طالبان فشار جدی خواهد آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد فرهاد صدیقی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: استراتژی جدیدی که آمریکا اعلام کرد چند ویژگی خاص داشت که در گذشته ها آن را نداشت. مردم افغانستان می خواستند که حداقل استراتژی آمریکا و برنامه های آمریکا در افغانستان روشن باشد. بعد از اینکه ما پیمان امنیتی را با آمریکا امضا کرده بودیم در آن وقت بسیار خوشبین هم بودیم اما متاسفانه نتیجه نداد و حالا چند ویژگی خاص داشت. این ویژگی ها در این نکته ها نهفته بود که اینها تجربه های تلخی از عراق داشتند. تجربه های تلخ گذشته ای که از عراق بر آمدند و در عراق حمله کردند. آن تجربه ها را نمی خواهند در افغانستان تجربه کنند و شکست بخورند. در طول این هشت ماه از کانگرس آمریکا به افغانستان آمدند و مشاورین آن بر سر این موضوع کار کردند و شاید در این مورد نظریات حکومت افغانستان را نیز گرفته باشند. بعد از این آنها تصمیم گرفتند که در افغانستان بمانند اما تاریخی را مشخص نکردند که کی بیرون می آیند.

وی در خصوص بندهایی که مربوط به فشار برپاکستان می شد بیان داشت: در شرایط کنونی پاکستانی ها همچنان به آمریکایی ها نیاز دارند و بالعکس آمریکایی ها نیز به پاکستانی ها نیاز دارند. بنابراین آن بند که مربوط به فشار بر پاکستان است چندان از سوی آمریکایی ها عملی نخواهد شد. آمریکا همیشه قوای مسلح پاکستانی ها را تمویل می کرد و آن پولی را که آمریکایی ها به پاکستان می دادند نه چین می تواند به آنها بدهد و نه روسیه می تواند به آنها کمک کند.

صدیقی در خصوص تاثیر این استراتژی بر افغانستان بیان داشت: بدون شک این استراتژی چندان نمی تواند برای ما مفید باشد همانطور که کرزی هم این اعتراض را به این استراتژی کرده است و جامعه بین المللی هم این اعتراض را نموده است که در این استراتژی آن بندهایی را که انتظارمی رفت وجود ندارد و برای قطع جنگ در افغانستان کافی نیست. چرا که جنگ در افغانستان بس است. مردم افغانستان به صلح نیاز دارند.

این نماینده مجلس، معتقد است که آمریکایی ها همچنان به این فکر می کنند که از طریق افغانستان قوای خود راتقویت کنند و از اینجا بر روسیه فشار وارد کنند. حالا از چه طریق آنها می توانند این کار را کنند؟ در گذشته که طالبان در افغانستان می جنگیدند آمریکایی ها می گفتند این جنگ جنگ داخلی است و ما با طالبان کاری نداریم. حالا که روس ها طالبان را جذب کرده اند و حالا طالبان زیر نظر روسیه کار می کند و طالبان را به عنوان یک سنگر و موضع در مقابل داعش و در مقابل تهدیدات آسیای میانه از آنها استفاده می کنند. آمریکایی ها در این وقت دیدند که اگر ما جنگ افغانستان را جنگ داخلی بگوییم و طالبان را مورد نظر خود قرار ندهیم از طالبان یک جبهه بزرگ در مقابل خودشان درست می شود و این اهدافی را که بر روسیه و آسیای میانه و چین داشتند بر باد می دهند. بنابراین آنها تصمیم گرفته اند که جنگ را با طالبان شروع کنند. طالبان را از بین ببرند و بعد از اینکه طالبان را از بین بردند می توانند هر چیزی را و هر کاری را در منطقه انجام دهند. در این اواخر بیشتر فشار وتجمع طالبان بر شمال افغانستان بود بخصوص بر سرحدات آسیای میانه در بدخشان و در جوزجان و قسمت هایی ازشمال شرق و شمال غرب بود. منتها آمریکایی ها حالا تصمیم قاطع گرفته اند که باید طالبان را از بین ببرند اگر طالبان را از بین نبرند روس ها می توانند به هر شکلی که شده استفاده خوبی از آنها کنند و یک یک سپر بسیار قوی در مقابل آمریکایی ها باشد.

وی، در مورد عملکرد روسیه در مقابل استراتژی آمریکا گفت: روسیه چون کشوری است که تجربه جنگ را در افغانستان دارد و در قسمت افغانستان مطالعات خوبی کرده است و در سیاست دنیا خوب وارد است. بخصوص در سیاست های آمریکا می داند که باید چه قسم و چه روشی را اعلام کند. ممکن است روس ها هم چند روز بعد اعلام کنند که ما چه تصمیمی گرفتیم و چه می خواهیم در افغانستان کنیم.

صدیقی، در مورد وظیفه حکومت در قبال این استراتژی بیان داشت: اگر ما برای این استراتژی که جدیدا آمریکا اعلام کرده است پیگیری نداشته باشیم و وحدت ملی نداشته باشیم این به زیان ما تمام می شود. درست است که تفرقه میان ما از کشورهای بیرونی سازمان دهی می شود اما حکومت مرکزی ما باید این جو را سازمان دهی کند و اجازه ندهد که همه چیز به ضرر ما باشد.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید