امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 9781 , ,
+
-

آیا آمریکا حریف پاکستان می شود؟

زمان انتشار : دوشنبه, 28 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

بخشی از راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان، درباره نقش پاکستان در بی ثبات سازی افغانسان است. اگرچه که مقام های آمریکا همچون رییس جمهور، شارژدافیر سفارت آمریکا در کابل، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان و مقام های امنیتی آمریکا یک به یک انگشت اتهام رشد و تولید هراس افکنی را به سمت این کشور بردند اما پاکستان بعنوان همراه استراتژیک و دوست آمریکا ترسی از این اتهامات نداشته است چنانچه رییس ارتش این کشور بعد از اعلام راهبرد جدید آمریکا گفت که واشنگتن بجای تهدید بهتر است به اسلام آباد حرمت بگذارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد یاسین حبیب، رهبر حزب بیداری ملی فلاح افغانستان در گفتگو با "همگام" درخصوص هشدار مقام های آمریکایی به پاکستان درخصوص هراس افکنی همزمان با اعلام راهبرد جدید این کشور گفت: در طول 14 سال همواره رهبران کشور، آگاهان و مردم عادی فریاد می زدند که لانه های تروریستی آنسوی خط دیورند است اما گوش ها کر بود و حرف های سیاسیون ناشنیده گرفته می شد و از اینرو میلیون ها دالر که برای مبارزه پاکستان با هراس افکنی پرداخته می شد، صرف تولید هراس افکنان شد.

حبیب می گوید: اداره استخبارات پاکستان بسیار فعال است که حتی سیا و استخبارات انگلیس را فریب داده است.
رییس جمهور آمریکا در راهبرد جدید این کشور در قبال افغانستان بیان کرد که پاکستان در امر مبارزه با هراس افکنی صادق نبوده است و پولی که برای مبارزه با تروریزم به این کشور داده شده است صرف تولید هراس افکنان شده و لانه های هراس افکنان در این کشور قرار دارد. در واکنش به این اظهارات مقام های پاکستانی خواهان ارایه سند شدند.

رهبر حزب بیداری ملی فلاح، درخصوص انکار پاکستان از وجود لانه های هراس افکنی در این کشور اظهار می کند: رهبران و سرکردگان اصلی هراس افکنان در این کشور بوده اند و هستند؛ اسامه بن لادن، زیر ریش نظامیان پاکستان لانه داشت، ملا عمر زیر چتر آی اس آی فعالیت می کرد، ملا اختر منصور در کویته کشته شد، همین اکنون حقانی و ملا هبت الله در کویته است؛ آیا اینها سند نیست که پاکستان باز هم سراغ سند می گردد.

وی افزود: در کنار این اسناد، شاهد بودیم که ده ها سران بلند پایه تنظیم طالبان در پاکستان به بحث صلح افغانستان علاقمندی نشان دادند اما توسط آی اس آی این کشور دستگیر شدند. دیگر همه دنیا می فهمد که استخبارات پاکستان و نظامیان این کشور با هراس افکنان همکار هستند و لانه های تولید، تجهیز و تمویل آنان در خاک آن کشور است.

حبیب، درخصوص احتمال تغییر رویکرد پاکستان بیان می کند: استخبارات پاکستان آنقدر آبدیده، شریر و مکار است که سازمان استخبارات آمریکا را با آن همه گسترش و استخبارات با تجربه انگلیس را فریب می دهد. در سال 2001، بوش درخصوص همکاری برای نابودی هراس افکنی به پاکستان هشدار داد که آنان همکاری کردند اما بعد از 6 سال بار دیگر گروه ها و حلقات پراکنده طالبانی را جمع و منجسم کردند و دوباره کنترل اوضاع را بدست گرفتند، ترس از تکرار این واقعه همچنان وجود دارد.

این سیاسی کشور، استخبارات پاکستان لابی گران امن خود را در مجلس سنا، کنگرس و قصر سفید آمریکا دارد و این لابی گران شب و روز سعی می کنند به نفع این کشور لابی گری کنند. چنانچه در گذشته ذهنیت زعمای سیاسی و دولتی پاکستان بر ضد مردم و دولت های افغانستان مخدوش شده است.

وی بیان می کند: شاید پاکستان از تهدیدهای اداره جدید آمریکا بترسد و شک کند اما استخبارات این کشور با شرارت ها و روحیه منافقانه ای که دارد می تواند در قسمت حمایت از تروریست ها، مساله را به شکلی تغییر دهد و کار گذشته خود را ادامه دهد.

این رهبری حزب سیاسی خاطر نشان کرد: همانطور که ترامپ گفت اشتباهاتی که زعمای قبلی این کشور در عراق، سوریه و افغانستان مرتکب شده اند را تکرار نمی کند، امیدوار هستیم که پاکستان هم سر جایش بنشیند و طرف آمریکایی هم مراقب باشد که نظرشان درباره این کشور تغییر نکند.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید