امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9804 , ,
+
-

دالرهای سعودی؛ عامل نفوذ گسترده ریاض در کابینه پاکستان!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

طبق نظر بسیاری از کارشناسان، دالرهای سعودی موجب نفوذ گسترده ریاض در کابینه پاکستان شده بود.
در تاریخ 27 آگوست، سایت گلوبال ریسرچ به نقل از سایت مدرن غنا مقاله ی ذیل با عنوان آیا اسلام آباد همچنان مستعمره ریاض خواهد بود یا خیر ؟ (به نوشته برایان هایدن) را در سایت خود نشر کرد.
جنرال‌های اردوی پاکستان به دستور مشرف دولت نواز شریف را سرنگون کردند. این کودتای آرام، بدون هرگونه مخالفت عمومی انجام شد و کابینه نواز شریف نیز موضعی بی‌طرف گرفتند تا نواز شریف به تنهایی محاکمه شود.
محکمه نظامی پاکستان به سرعت شریف را به جرم آدم‌ربایی، اقدام به قتل، طیاره ربایی و فساد مالی محاکمه به حبس ابد محکوم کرد. حکمی که قرار بود اعدام باشد، اما با فشارهای عربستان و امریکا به حبس ابد و پس از آن به 10 سال تبعید به عربستان تغییر پیدا کرد.
نواز به جده رفت و در آنجا با امکاناتی که دولت عربستان در اختیار او گذاشت، فابریکه فولاد راه اندازی کرد. بعدها مشرف در خاطرات خود به این مسئله اشاره می کند که این عربستان و ملک فهد بودند که جان نواز شریف راخریدند. ولی نواز شریف نوکر خوبی نبود و نتوانست بر اردوی پاکستان حاکم شود و آن را تابع مطلق خود کند.
عربستان بدون اطلاع اسلام آباد پاکستان را عضو ایتلاف عربی و عاصفه الحزم اعلام کردو به نواز شریف دستور داد تا به ایتلاف عربی در حمله به یمن بپیوندد و ظرفیت های نیروهای هوایی، بحری و زمینی اردوی پاکستان را برای جنگ یمن در اختیار ریاض قرار دهد.
نفوذ عمیق تفکر اخوانی در پاکستان مانع از اجرای شدن دستور ملک سلمان بود و نواز شریف با مقاومت شدید اردوی ملی و افکار عمومی و پارلمان مواجه شد و نتوانست دستور مستقیم ملک سلمان را اجرایی کند. لذا نواز شریف مجبور شد در اعلام مواضع پاکستان بر ضرورت حل صلح آمیز بحران یمن تاکید نماید.
بسیاری از کارشناسان متفق‌القول بودند که دالرهای سعودی موجب نفوذ گسترده ریاض در کابینه پاکستان شده واین موجب شده کشور پاکستان در برخی مواقع در نقش مستعمره ریاض نقش آفرینی کرده و استقلال و هویت مردم پاکستان هیچ نمودی در رفتارهای سلام آباد نداشته باشد.
با قطع حمایت ریاض از نواز شریف و کمرنگ شدن سایه حمایوی ال سعود از نوازشریف اردوی پاکستان به سادگی و به بهانه ی دوسیه مالی پاناما نوازشریف را از صحنه حذف کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید