امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9900 , ,
+
-

آل سعود قصد دارد روهینگیا را به کشور خود ملحق کند

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 سپتامبر , 2017 , بخش : مقاله

عضو دپارتمان تجارت بین‌المللی امریکا معتقد است آل سعود قصد دارد روهینگیا را به کشور خود ملحق و آنجا را منطقه امن برای تأمین مواد غذایی عربستان سعودی تبدیل کند.
در هفته‌ای که گذشت درد و رنج مسلمانان میانمار به خبر روز کشورهای اسلامی تبدیل شد. رسانه‌های ترکیه این اخبار را در سطح وسیعی نشر کردند و دیری نپایید عکس‌هایی که ادعا می‌شد منتسب به مسلمانان آراکان است در سطح گسترده در شبکه‌های اجتماعی ترکیه نشر و پخش شد.
در حقیقت تصاویر مشابه با این تصاویر در گذشته در مورد سوریه نیز نشر شده بود که در آخرین مورد در زمان آزادسازی حلب این تصاویر نشر و پخش شد. به همین علت با بررسی دقیق این تصاویر مشخص شد که بسیاری از آن‌ها ساختگی و متعلق به تاریخ دیگر و منطقه دیگری است.
بلافاصله این سؤال به ذهن می‌آید که آری در آراکان انسان‌ها کشته می‌شوند و از خانه و کاشانه خود آواره می‌گردند، اما این مسئله به چه علت تا این حد با آب و تاب به تیتر یک اخبار تبدیل می‌شود و چرا این واقعیت‌ها قبلاً در قالب کمپاین‌های ساختگی دنبال می‌شد؟
با بررسی و پژوهش در این خصوص به حقایقی که دست پیدا کردیم که با شما به اشتراک می‌گذاریم:
با بررسی حوادث میانمار مشخص شد که درگیری‌ها در ایالت آراکان سال‌هاست وجود دارد و شعله‌ور شدن این درگیری‌ها قبل از عید قربان از فعالیت کشورهای حاشیه خلیج فارس در این منطقه حکایت دارد. قتل‌ عام مسلمانان آراکان پس از حمله اردوی رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) به ایستگاه‌های پولیس میانمار روی داد که مشخص شد بخشی از پروژه کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تصاحب و بهره‌برداری از منابع طبیعی و منابع تیل و گاز این منطقه بود تا با تخلیه ساکنان این مناطق به اهداف خود دست یابند.
بودیجه اردوی رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) از طرف عربستان سعودی تأمین می‌شود.
اردوی رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) که با حمله به ایستگاه‌های پولیس میانمار باعث قتل‌عام مسلمانان شده است توسط عربستان سعودی تغذیه مالی می‌شود.
سرکردگی اردوی رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) بر عهده عطاالله ابو عمار جونونی یک روهینگیایی متولد پاکستان است که در مکه کلان شده است و دارای ملیت سعودی است. دولت ریاض با حمایت از این فرد و شبه‌نظامیانش از حوادث آراکان در جهت منافع خود بهره‌برداری می‌کند و قصد دارد مناطقی از آراکان که دارای ثروت‌های زیرزمینی هستند به تسلط خود درآورده و در آن مناطق را من‌حیث منطقه امن و حویلی خلوت خود قرار دهند.
محمد بن سلمان که با کودتای نرم توانست مقام ولیعهدی پادشاهی آل سعود را از آن خود کند در راستای چشم‌انداز پروگرام توسعه 2030 عربستان سعودی برای بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری 8 سال دولت ریاض در آراکان از اردوی رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) نهایت استفاده را می‌کند. بر اساس اسناد محرمانه نشر شده از دربار پادشاهی آل سعود، اردوی رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) در 25 حمله اخیر خود به ایستگاه‌های پولیس میانمار مستقیماً از ریاض دستور گرفته است. بر اساس اسناد محرمانه‌ای که به دست آمده است پادشاهی آل سعود از سال 2009 نزدیک به 500 هزار روهینگیایی که آواره شده بودند را حمایت کرده و موجبات زنده گی و نفوذ آن‌ها در آراکان را فراهم کرده است. مقامات آل سعود با حمایت کامل از ابو عمار جنونی از نفوذ بسیار بالایی در آراکان برخوردار شده‌اند.
قریه های روهینگیا تبدیل به هوتل‌های امارات متحده عربی شده‌اند
بر اساس اسناد و مدارک به دست آمده، تمام رسانه‌های خبری و تلویزیونی این منطقه از طرف ریاض ایجاد شده‌اند. محمد بن سلمان ولیعهد آل سعود در راستای چشم‌انداز پروگرام توسعه 2030 عربستان قصد دارد منطقه آراکان را که گذرگاه منابع و ثروت‌های زیرزمینی است به منطقه عاری از انسان تبدیل کند. سایت چشم خاورمیانه (MEE) خبر داده است که سرمایه‌گذاری عربستان سعودی برای بهره‌برداری و حاکمیت بر تیل و گاز به خلیج بنگال محدود نمی‌شود، بلکه شرکت تیلی آرامکو (Aramco) من‌حیث غول تیلی آل سعود، بر بازار انرژی میانمار حاکم شده است. همچنین محمد بن سلمان از یک طرف متحد منطقوی خود یعنی امارات متحده عربی را برای سرمایه‌گذاری در توسعه منابع زیرزمینی میانمار تشویق کرده است و از طرف دیگر اراضی ارزشمند روهینگیا را خریداری کرده است. در حالی که شرکت المروان ابوظبی با دولت میانمار قرارداد ساخت اتوبان و هوتل در آراکان امضا کرده است، دولت ریاض هم چشم طمع به اراضی مسلمانان آراکان دوخته است و این اراضی را خریداری می‌کند.
آنه گیلمان عضو دپارتمان تجارت بین‌المللی امریکا معتقد است آل سعود قصد دارد روهینگیا را به کشور خود ملحق و آنجا را منطقه امن برای تأمین مواد غذایی عربستان سعودی تبدیل کند. عربستان سعودی می‌خواهد بحران اقتصادی خود را با تصرف و حاکمیت بر اراضی مسلمانان آراکان حل کند.
اگر به مسئله میانمار از این پنجره نگاه شود پازل ارزیابی و تحلیل درست از این بحران تکمیل می‌شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید