امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 9945 , ,
+
-

احمد ولی مسعود: نظام ریاستی در افغانستان ناکارآمد است

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 سپتامبر , 2017 , بخش : مقاله

رییس بنیاد احمد‌شاه مسعود نظام ریاستی در افغانستان را ناکارآمد دانست و بحران‌های کنونی در افغانستان را نتیجه انحصارگرایی و ساختار نظام سیاسی در کشور عنوان کرد.
احمد ولی مسعود گفت: مردم افغانستان 16 سال نظام ریاستی را تجربه کردند، اما این نظام بهبودی را در وضعیت کشور ایجاد نکرد و این وضع غیر قابل تحمل است.
مسعود افزود: بحران‌های کنونی محصول و نتیجه نظام ریاستی است و امروز این نظام به یکی از بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات در کشور تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: دولت کنونی ساختاری انحصارگرا دارد و قادر به رفع مشکلات مردم کشور نیست.
رییس بنیاد احمدشاه مسعود با اشاره به اظهارات اخیر سرور دانش معاون دوم رییس‌جمهور مبنی بر عدم امکان ایجاد نظام پارلمانی در کشور گفت: مجراهای قانونی برای تغییر نظام در قانون اساسی افغانستان آمده است.
وی در ادامه گفت که بیش از 90 فیصد مردم افغانستان از رهبری حکومت ناراضی هستند و دولت کنونی با تقلب و وابستگی به قدرت‌های خارجی خود را بر مردم تحمیل کرده است.
سرور دانش چندی پیش اظهار داشت: نظام پارلمانی کامل برای افغانستان اجرایی نیست و هیچ تفاهم و اجماعی در این باره صورت نخواهد گرفت.
دانش با اشاره به برخی انتقادها مبنی بر تمرکز قدرت در حکومت مرکزی گفت: برای حل این موضوع می‌توان از طریق بازتعریف قانون شوراهای ولایتی و وُلسوالی‌ها صلاحیت‌های بیشتری اعطا کرد تا صلاحیت‌ها بین ولایت‌ها و حکومت مرکزی تقسیم شود.
به گفته دانش، نظام پارلمانی کامل در افغانستان به انحصار قومی و جمعی منجر می‌شود زیرا احزاب سیاسی در کشور هنوز قومی هستند و نظام پارلمانی احتمال قرار گرفتن حکومت در دست یک گروه و یا قوم خاص را ممکن می‌سازد که در نتیجه باعث بی‌ثباتی و هرج‌ومرج خواهد شد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید