امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9975 , ,
+
-

نقش امریکا در قتل‌عام ۸۰۰ هزار نفره رواندا

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 سپتامبر , 2017 , بخش : مقاله

به نقل از مرکز پایش ستاد حقوق بشر، گاردین با نشر راپوری، از نقش دولت و نهادهای امریکایی در ماجرای نسل کشی مردم میانمار در سال 1994 که طی آن 800 هزار باشنده که اکثر آنها از قوم توتسی بودند، پرده برداشت.
در این راپور، ضمن اشاره به چگونگی شکل‌گیری ریشه‌های بحران و فرایند نسل‌کشی، به نقش دولت‌های غربی خاصتاً امریکا در حمایت از دولت و شبه نظامیان میانمار در کشتار مردم پرداخته است.
بر اساس این راپور، پیش از آغاز نسل‌کشی، مقامات سفارت امریکا در کشور اوگانادا (در همسایگی رواندا) از ارسال گسترده سلاح از طریق سرحد این کشور به شبه نظامیان و برخی گروه های شورشی افراطی در رواندا اطلاع داشتند و علاوه بر آن، سازمان سیا می‌دانسته که تقویت گروه‌های افراطی و نژادی سبب افزایش تنش‌های قومیتی و کشته شدن صدها هزار نفر در رواندا خواهد شد.
با این حال دولت امریکا نه تنها چشم خود را بر روی این واقعیت‌ها از جمله کمک اوگاندا به شورشیان رواندایی بست، بلکه کمک‌های نظامی و فروش تسلیحات خود به اوگاندا را در آن زمان افزایش داد و حتی در بازه‌ای زمانی طی نسل‌کشی، از نیروهای دولت اوگاندا که حامی نسل کشی بودند، من‌حیث نیروهای حافظ صلح در مناطق بحران زده استفاده نمود که خود بر شدت جنایت ها افزود.
لازم به ذکر است که طی جنایت 100 روزه در اوگاندا 800 هزار باشنده که بسیاری از آنها زن و طفل بودند کشته و به حدود 500 هزار زن تجاوز شد.
از این جنایت من‌حیث تاریک ترین جنایت علیه بشریت از بعد از جنگ جهانی دوم یاد می شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید