امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9995 , ,
+
-

مفادی از توافقنامۀ سری غنوشی با غربی ها

زمان انتشار : شنبه, 16 سپتامبر , 2017 , بخش : مقاله

یک دیپلومات اروپایی فاش کرده که نماینده گانی از امریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس با رییس النهضه، در ماه ژوئیه، دیداری داشته و به توافق های مهمی دست یافته اند!
عبدالله مارتین، پژوهشگرمسایل خاورمیانه، درمقاله دهم سِپتِمبر خود در سایت هافینگنتن پست کبک، پس از معرفی راشد غنوشی، رییس حزب النهضه تونس، و نگاهی گذرا به آخرین موضعگیری هایش در عرصه سیاست، می نویسد: یک دیپلومات اروپایی فاش کرده است که نماینده گانی از امریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس با رییس النهضه، راشد غنوشی، در ماه ژوئیه، دیداری داشته و به توافق های مهمی دست یافته اند. مارتین این توافق ها را معامله تحقیرآمیز تونس با غرب بر سر قدرت می داند که در قالب چندین بند به تونس تحمیل شده است.
در ادامه مقاله، چندین مفاد و بندهای این تعهدات بین تونس، غنوشی و غرب آمده است:
الزام دولت تونس به توقف و لغو گرده روابط با لیبیا در دوران بحران؛ الزام تونس به حفظ روابط مثبت خود با قطر؛ حمایت الزام دولت تونس به تصویب قوانینی برای ایجاد فرصت و تسهیل کار تجار و بازرگانان اتحادیه اروپا، امریکا و انگلستان در تونس ؛ حمایت از الزام تونس به عدم گسترش روابط با ایران تا سال 2024 ؛ حمایت از الزام تونس برای کمک رسانی به عربستان سعودی در جنگ یمن؛ حمایت از الزام تونس به ایجاد فرصت برای اسراییل جهت بازگشایی دفتر اقتصادی و فرهنگی روابط در تونس؛ حمایت از الزام تونس به ادامه قطع روابط با سوریه بشار الاسد؛ حمایت از الزام تونس به کاهش فعالیت های اقتصادی ترکیه در تونس.
در مقابل این تعهدات النهضه و اتحادیه اروپا و امریکا، طرف مقابل متعهد شده تا از پیروزی النهضه در انتخابات آتی شاروالی ها حمایت نماید. همچنین دیگر تعهدات عبارتند از: کمک 165 ملیون و چهارصد هزار دالری به تونس و النهضه ظرف 5 سال، اشتراک با شرکتهای اقتصادی النهضه برای رونق صنعت توریسم در تونس و تشویق اسراییلی ها و دیگر یهودیان جهان به رفتن به تونس و زیارت معبد الغریبه.
بر طبق مقاله، این دیپلومات اذعان کرد که سفر یوسف شاهد به امریکا در ماه ژوئیه در نهایی نمودن متن این توافق نامه و اخذ تاییدیه نهایی برای اجرای توافقات بین تونس و امریکا بوده است. در صورت صحت تمام این توافق ها که با روند تحول شخصیتی در الغنوش تطبیق کامل دارد باید تصویری جدید از الغنوشی ترسیم نمود و منتظر عکس العمل های گروه ها و مخالفان غنوشی در ماه های آتی ماند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید